start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
04.04.2018
3 kwietnia zmarł por. Zenon Malik ps. "Muszka"

Urodzony w 1920 r. w Krakowie, kadet lwowskiego Korpusu Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, podoficer wywiadu Armii Krajowej.

We wrześniu 1939 r. brał udział w kampanii wrześniowej, z odwodami 20 pp. skierował się do Lwowa, w listopadzie powrócił do Krakowa. Wstąpił do ZWZ. Po ukończeniu podchorążówki wraz z plutonem brał udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych, prowadził również szkolenia na kursach podoficerskich. Pełni funkcję podoficera wywiadu AK na terenie miasta.

Powołany do pracy przymusowej w Baudienst (1941) pracował przy budowie ul. Starowiślnej i pl. Wolnica. Wraz z osobami znającymi język niemiecki został przeniesiony do Szpitala Wojskowego przy ul. Kopernika, gdzie do jego obowiązków należało m.in. noszenie rannych z transportów lotniczych i kolejowych, sprzątanie sal operacyjnych, oporządzanie zmarłych do pochówków, a także sortowanie mundurów i bielizny. W 1943 r. został przeniesiony do Instytutu Bakteriologicznego przy ul. Czystej w Krakowie, jako laborant i karmiciel wszy. Wykorzystywał swoją pracę w szpitalu i Instytucie zdobywając informacji dla wywiadu AK. W sierpniu 1944 r. uciekł z Instytutu i ukrywał się przed Gestapo w powiecie brzeskim.

W 1945 r. wrócił do Krakowa i ujawnił się. Został zdegradowany do stopnia szeregowego i był szykanowany. Rozpoczął pracę zawodową jako urzędnik i księgowy; zajmował się również działalnością społeczną.

Był współzałożycielem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przekształconego w 1990 r. w Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, członkiem Związku Kadetów II RP – założył Izbę Pamięci Kadetów II RP gdzie gromadził eksponaty, przekazane w liczbie kilku tysięcy do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Angażował się w pracę Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Związku Piłsudczyków, Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego. Był współzałożycielem prowadzonego społecznie Muzeum Historii Armii Krajowej, które przekształcone zostało w etatowe Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Był członkiem zarządu Fundacji Muzeum Historii AK, Niezależnego ŚZŻAK Zarząd Główny Kraków. Pomimo ciężkiej choroby cały czas interesował się działalnością Muzeum, Fundacji i NŚZŻAK.

Odznaczony został m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Odznaką Grunwaldzką, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska nadanym w Londynie, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem i Patentem Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny, Odznaką  Akcji „Burza", Medalem Pro Memoria, a przez Prezydenta Miasta Krakowa – odznaką Honoris Gratia.

Pogrzeb poprzedzony Mszą św. odbędzie się w kaplicy Cm. Rakowickiego w dn. 11.04.2018 r. (środa), o godz. 11.00.

***

Pogrzeb Zenona Malika, poprzedzony Mszą św.,  odbył się na Cmentarzu Rakowickim 11 kwietnia 2018 r. Ostatnie pożegnanie zgromadziło oprócz rodziny również delegację NŚZŻAK Zarząd Główny w Krakowie, Fundacji Muzeum Historii AK, Muzeum AK; przybyły poczty sztandarowe w tym m.in.: Wojska Polskiego, Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów z Suchedniowa w mundurach szytych według wzoru kadetów II RP.

Uroczystość  odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym - stanowił go posterunek honorowy przy trumnie, poczet sztandarowy, kompania  honorowa, werblista i sygnalista, który grał sygnał wojska, oraz „Śpij Kolego”. Trumna była składana do grobu przy salwie honorowej oraz dźwiękach werbli, zagrano również  melodię  „Serdeczna Matko”. W ostatnim pożegnaniu  swego Kolegę w imieniu kombatantów i członków Fundacji  Muzeum Historii Armii Krajowej pożegnał mjr Jerzy Krusenstern ps. Tom, przypominając zebranym zasługi por. „Muszki” dla konspiracji oraz powstania Muzeum, do którego przekazał kilka tysięcy eksponatów. Następnie kolejno głos zabrali panowie:  dr Jerzy Bukowski i Kazimierz Barczyk podkreślając zasługi Zmarłego dla reprezentowanych przez siebie środowisk. Grób przykryły wiązanki kwiatów od przedstawicieli wielu środowisk i instytucji, wśród nich była też wiązanka od Muzeum AK.

W Muzeum Armii Krajowej od 18 kwietnia br. można oglądać pamiątki osobiste por. Zenona Malika, udostępnione przez rodzinę. Gablota znajduje się przy wejściu na dziedziniec muzeum.

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila