start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
24.02.2018
65. rocznica śmierci gen. Emila Fieldorfa "Nila"

W tym roku przypada 65. rocznica mordu sądowego na gen. Emilu Fieldorfie "Nilu", dokonanego przez władze komunistyczne 24 lutego 1953 r. Na pierwszym piętrze prezentujemy wystawę planszową, która przybliża sylwetkę naszego patrona. Zaprezentowane materiały pochodzą ze zbiorów śp. Marii Fieldorf i p. Leszka Zachuty.

O wartości i znaczeniu osoby generała paradoksalnie zaświadczyli sami komuniści. Władze PRL obawiały się, że po zamordowaniu generała jego postać z symbolu zamieni się w legendę. Odmawiały nawet po latach od dokonania mordu na generale postawienia symbolicznego grobu. Proces przejścia z symbolu w legendę oczywiście się dokonywał, przy jednoczesnym "damnatio memoriae" stosowanym przez władze PRL-u wobec osoby gen. Fieldorfa. "Nil" był tak znienawidzony przez komunistów dlatego, że ośmielił się powiedzieć "nie" ówczesnej władzy, której istnienia nie chciał legitymizować wartością swojej osoby.

Władze komunistyczne bardzo chętnie widziałaby generała w swoich szeregach, dlatego że był postacią wybitną. Inteligentny, cechowały go wysokie zdolności organizacyjne, kierował przecież całą strukturą Kedywu, dlatego byłby dla nich bardzo pożądaną osobą. "Nil" nie złamał się, choć zdawał sobie sprawę z negatywnych konsekwencji jakie poniesie, jeżeli sprzeciwi się i odmówi współpracy z władzami komunistycznymi.

24 lutego 1953 roku gen. August Emil Fieldorf został powieszony w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Ciało pochowano w nieznanym miejscu.

Wraz z uczestnikami półkolonii odwiedziliśmy grób rodziców gen. Emila Fieldorfa "Nila". Między innymi w ten sposób uhonorowaliśmy 65. rocznicę śmierci dowódcy Kedywu. Nadal nie potwierdzone są doniesienia o odnalezieniu szczątków Generała; symboliczny nagrobek Fieldorfa znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Lokalizacja grobu Andrzeja i Agnieszki Fieldorf: Cmentarz Rakowicki, XVA płd 13.
 

W Krakowie, przy ul. Lubicz 32 znajduje się również kamienica, w której 20 marca 1895 roku urodził się Emil Fieldorf i gdzie spędził lata dzieciństwa. Na elewacji budynku znajduje się okolicznościowa tablica. Przy ul. Topolowej 22 mieściła się szkoła do której uczęszczał.

Tekst: Piotr Koziarz, Piotr Makuła

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila