start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
10.04.2017
77. rocznica drugiej deportacji Polaków na Syberię

8 kwietnia 2017 r. w Krakowie obchodzono 77. rocznicę drugiej deportacji Polaków na Syberię.

Uroczystości zorganizowane przez Związek Sybiraków Oddział Kraków rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy tablicy Pamięci Sybiraków na pl. o. Adama Studzińskiego. Następnie o godz. 15.00 została odprawiona uroczysta Msza św. w kościele oo. Kapucynów w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków. Mszę św. sprawował i homilię wygłosił o. Jerzy Pająk - kapelan żołnierzy Armii Krajowej i Środowisk Niepodległościowych.

Po nabożeństwie zgromadzeni udali się na krużganki klasztorne gdzie pod tablicą  pamięci pomordowanych i zmarłych na Syberii odmówiono modlitwę, złożono wiązanki kwiatów (od Związku Sybiraków, Muzeum Armii Krajowej i IPN) oraz zapalono znicze. Kolejnym punktem obchodów rocznicowych było spotkanie w sali klasztornej, gdzie zgromadzonych powitała p. Aleksandra Szemioth – prezes krakowskiego oddziału Związku Sybiraków. Spotkanie rozpoczęło się od Hymnu Sybiraków, następnie p. prezes przedstawiła rys historyczny deportacji, zaprezentowany został film z posadzenia sosny syberyjskiej w dniu 4 listopada 2016 r. przy Szkole Podstawowej w Krzęcinie (z inicjatywy dyrektor szkoły, 77. Drużyny Harcerskiej i drużyny zuchów z Krzęcina). Sosna ma upamiętnić ofiary stalinowskiego reżimu, uczcić bohaterskie życie Sybiraków w czasach pogardy, złożyć należny hołd ofiarom terroru.

Wywózki w głąb ZSRR były następstwem podpisania tajnego protokołu do Paktu Ribbentrop-Mołotow. W latach 1940-1941 władze sowieckie dokonały czterech wielkich wywózek z terenów wschodniej Polski: w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 r. oraz pod koniec maja 1941 r. W pierwszym etapie wywieziono około 140 000 ludzi; NKWD podawało, że zesłano łącznie około 320 000 osób. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1 350 000 Polaków. Tysiące ludzi zmarło wskutek wycieńczenia, katorżniczej pracy, epidemii, chorób i głodu, wielu zamarzło w transporcie. Tylko nielicznym udało się przeżyć i wrócić po wojnie do kraju.

Wywózki służyły terroryzowaniu społeczeństwa, były formą walki z wrogami politycznymi i elementem likwidacji polskich elit oraz możliwością wykorzystania tysięcy osób jako taniej siły roboczej. Była to przemyślana i planowo przeprowadzana zbrodnia na narodzie polskim.

Kolejnym etapem była fala wywózek od 1944 roku, która dotknęła żołnierzy AK na obszarach zajmowanych przez Armię Czerwoną. Objęci nią zostali nie tylko żołnie podziemia  ze wschodnich kresów RP ale również aresztowani w głębi kraju oraz górnicy ze Śląska.

Tekst i foto Małgorzata Koszarek

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila