start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
18.12.2017
8 grudnia 2017 roku pożegnaliśmy por. Antoniego Banacha

Pogrzeb poprzedzony Mszą św. odbył się na Cmentarzu Grębałowskim. Ostatnie pożegnanie zgromadziło oprócz rodziny również delegację NŚZŻAK Zarząd Główny w Krakowie. Odbyło się ono zgodnie z ceremoniałem wojskowym - stanowił go posterunek honorowy przy trumnie, poczet sztandarowy, werblista i sygnalista, który grał sygnał wojska, „Ciszę” oraz „Śpij Kolego”, a trumna była składana do grobu przy salwie honorowej oraz melodii „Serdeczna Matko”. W ostatnim pożegnaniu nie zabrakło również delegacji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, do którego Zmarły często przychodził na spotkania z dziećmi, którym przybliżał czasy wojny.

Zmarły był synem Franciszka i Juliany z d. Krzyżek, urodził się 22 maja 1921 r. w miejscowości Strzeżów I. Przysięgę do ZWZ złożył w listopadzie 1940 r., w konspiracji był do 19 stycznia 1945 r. (rozwiązania AK) w Inspektoracie Miechów „Maria”, najpierw jako łącznik, a później w ochronie sztabu. Brał udział w akcjach dywersyjnych oraz walkach partyzanckich w rejonie Sancygniowa, Skalbmierza oraz Racławic. Był podkomendnym Józefa Śliwy ps. "Jóźwa". Zagrożony aresztowaniem wyjechał do Elbląga, gdzie do pracy w sklepie ściągnął go gen. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski ps. „Tysiąc”. Tam znów wokół b. żołnierzy AK zaczął się zaciskać krąg UB, więc Antoni Banach postanowił wrócić w rodzinne strony, gdzie założył rodzinę, a następnie wycjechał na Śląsk, gdzie zatrudnił się w PKP. W czasie służby został aresztowany przez UB, przeszedł ciężkie śledztwo, w czasie którego stracił słuch w jednym uchu. Po wyroku i zwolnieniu z więzienia, musiał meldować się na komisariacie MO, a ze Śląska udało mu się załatwić przeniesienie służbowe do Krakowa, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę.

Pomimo podeszłego wieku „Wspomnian” zaangażował się w pracę na rzecz kombatantów, kiedy nie dopisywało mu zdrowie nadal żywo interesował się sprawami związku, pozostawał z Kolegami z AK w stałym kontakcie do ostatnich tygodni życia.

Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Złotą Odznaką za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa, a 6 czerwca 2017 r. Odznaką Honoris Gratia nadaną przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila