start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
30.01.2017
AKtywne ferie - relacja z zimowych półkolonii (I)

30 stycznia ruszyła kolejna edycja półkolonii. Uczestnicy "AKtywnych ferii" zbudują własną wystawę w związku z tegoroczną 75. rocznicą przemianowania ZWZ w AK. Oprócz tego dowiedzą się na czym polegała działalność harcerzy Szarych Szeregów, jak funkcjonowało Biuro Informacji i Propagandy, Kedyw oraz służby wywiadowcze. Spotkają się z żołnierzami, wezmą udział w grze wielkoformatowej i terenowej oraz zajęciach integracyjnych.

Poniedziałek, 
Jak się tworzy wystawy? Piotr Makuła - kustosz Muzeum, tłumaczy półkolonistom jak ważny jest scenariusz i promocja, jak dobierać eksponaty i je prezentować, jak zdobyć finansowanie. To w ramach przygotowania do tworzenia ekspozycji.

Warsztaty w krakowskim Muzeum Etnograficznym były niezwykle owocne. Najmłodsi muzealnicy dowiedzieli się m.in. jak wyglądało życie codzienne w okresie międzywojennym. To może się przydać przy budowie wystawy. Powstały też pierwsze prace zainspirowane wycieczką. Czy trafią na ekspozycję?

Wtorek
przyniósł uczestnikom półkolonii kolejne wyzwania. O wystawie i przygotowaniach trzeba opowiedzieć potencjalnym zwiedzającym, a jeśli opowiadać, to najlepiej w radiu. "AKtywne ferie" odwiedziły gościnne studio radia Plus Kraków 106,1 FM. Dzieci poznały tajniki radiowej pracy, ale także nagrały audycję oraz przygotowały zaproszenia na wystawę dla słuchaczy.

Aby właściwie opracować informacje na ekspozycję warto spotkać się ze świadkami historii. Muzeum Armii Krajowej odwiedził kpt. Stanisław Szuro, który opowiedział młodym muzealnikom swoje doświadczenia z czasów II wojny światowej. Znamy już tytuł projektowanej wystawy: "Społeczeństwo i wojsko w czasie II wojny światowej".

Trudne zadanie. Przyszedł czas na dobór eksponatów. Spośród przedmiotów zgromadzonych w muzealnej Auli część na pewno pojawi się w piątek w gablotach.

Środa
Jak wygląda wyposażenie współczesnego Wojska Polskiego? O tym mogli się przekonać uczestnicy półkolonii. Odwiedzili nas żołnierze z 5 Batalionu Dowodzenia z Rząski koło Krakowa. Uczestniczki "AKtywnych ferii" przygotowały spontaniczny popis wokalny. Mamy wrażenie, że spodobał. W każdym razie - dziękujemy za wizytę.

Nie tylko spotkania i wycieczki, ale i praca kreatywna - tak wyglądają ferie w Muzeum AK. W sali Małej AKademii powstają makiety na wystawę. Czasu coraz mniej. Wernisaż dziecięcej wystawy już za dwa dni!

W czwartek...
...uczestnicy Aktywnych ferii gościli w jednostce Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym. Poznali pracę informatyków oraz znaczenie szkoleń e-learningowych w Wojsku Polskim. Przez cały dzień młodzi muzealnicy przygotowywali wystawę - powstawały makiety, komiksy, tablice informacyjne. Odwiedziła nas również p. Anna Pardyak, która wprowadziła dzieci w świat osób z dysfunkcjami, których postrzeganie świata również warto uwzględniać w muzealnej narracji.

Piątek
Schodzimy do podziemia nie tylko na ekspozycji stałej w Muzeum AK. Dzięki uprzejmości Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin" uczestnicy półkolonii odwiedzili schron przeciwlotniczy LS-Deckungsgraben No.7 zbudowany w 1944 roku pod częścią parku Krakowskiego.

I oto jest wielki finał. Na dziedzińcu odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez uczestników AKtywnych półkolonii. Gościem ekspozycji był dr Marek Lasota - dyrektor Muzeum Armii Krajowej. Dzieci przygotowały specjalny program artystyczny, po czym zwiedzający obejrzeli makiety, zdjęcia, eksponaty oraz rysunki. Część malunków powstawała na żywo podczas części oficjalnej wieczornego spotkania. Dziękujemy uczestnikom i życzymy kolejnych miłych, muzealnych wrażeń. Do zobaczenia !
Relacja na bieżąco: Piotr Koziarz

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila