start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
06.02.2017
AKtywne ferie - relacja z zimowych półkolonii (II)

6 lutego powróciły "AKtywne ferie". Tego dnia rozpoczął się II turnus półkolonii organizowanych przez Muzeum AK. Relację z I turnusu półkolonii przeczytać można . Tydzień wcześniej dzieci zbudowały wystawę "Społeczeństwo i wojsko w czasie II wojny światowej" na 75. rocznicą przemianowania ZWZ w AK. II turnus na nowo zmierzy się z muzealną materią i ponownie stworzy własną ekspozycję.

Poniedziałek,
Uczestnicy II turnusu rozpoczęli swoją przygodę w Muzeum od spotkania z kustoszem. Piotr Makuła był odpowiedzialny za budowę kilku ostatnich wystaw czasowych (m.in. "Niezłomni/historie wyklęte") i chętnie służy radą młodym budowniczym. Spotkanie okazało się owocne, bo już pierwszego dnia półkolonii poznaliśmy tytuł projektowanej wystawy: "A gdyby tak nie było wojny?". Dzieci odwiedziły również Muzeum 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej, które mieści się w powojskowych obiektach przy ul. Rydla.

Wtorek,
Półkoloniści uzupełniają wiedzę przekazaną im przez naszych Edukatorów o wywiad ze świadkiem historii. Gościem AKtywnych ferii został Stanisław Szuro ps. "Zamorski". Opowiedział o swoich doświadczeniach z czasów wojny, a także wprowadził w zagadnienia związane z Polskim Państwem Podziemnym oraz wczesnym okresem powojennym polskiej rzeczywistości. Stanisław Szuro jest kapitanem Wojska Polskiego, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, odznaczonym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Cieszymy się, że Nasi półkoloniści wzięli aktywny udział w spotkaniu, zadając pytania w nurtujących ich tematach.

Środa,
Trzeci dzień II turnusu półkolonii „Aktywne Ferie” uczestnicy rozpoczęli od warsztatów edukacyjnych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, a następnie zwiedzili schron przeciwlotniczy LS-Deckungsgraben No.7 z 1944 roku. Podziemny korytarz zbudowany pod fragmentem Parku Krakowskiego ciągnie się na długości 58 metrów. Po powrocie do Muzeum dzieci w dalszym ciągu przygotowywały się do wystawy. Tym razem pracowały nad makietami oraz teatrzykami kukiełkowymi.

Czwartek,
Jak na muzealników przystało, nie mikrofony i nowoczesny stół mikserski, ale gramofon oraz taśmy magnetyczne, które kiedyś reporterzy cięli i kleili okazały się najciekawszymi sprzętami w studiu Radia Plus Kraków. Uczestnicy półkolonii odwiedzili dziennikarzy, aby opowiedzieć o wystawie.

Relacja na bieżąco: Piotr Koziarz

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila