start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
16.11.2017
Głusi na szlAKu

Od listopada bieżącego roku narrację o Polskim Państwie Podziemnym będą mogły poznać osoby głuche. 27 filmów zrealizowanych z lektorem w Polskim Języku Migowym opatrzonych napisami tworzy nową ścieżkę zwiedzania w Muzeum AK.

Projekt „Historia wpada w ucho” otrzymał dofinansowanie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury - Kultura Interwencje 2017 w wysokości 36 000 zł. Dzięki tym środkom Muzeum AK wprowadziło unikalną ścieżkę zwiedzania, przeprowadziło warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkolnych ośrodków wychowawczych dla głuchych oraz szkolenia dla pracowników. Wszystko to odbyło się przy współpracy z firmą Migam oraz małopolskim oddziałem Polskiego Związku Głuchych.

Najważniejszym elementem projektu są filmy przygotowane przez specjalistów i tłumaczy PJM. W wybranych miejscach na ekspozycji stałej umieszczone są kody QR, które wystarczy zeskanować urządzeniem mobilnym, aby wyświetlić film odwołujący się do danej przestrzeni i jej kontekstu. Dzięki dofinansowaniu z jesiennej edycji programu Kultura Interwencje 2017 w wysokości 18 000 zł, Muzeum AK mogło również opracować i wdrożyć nowoczesny system operacyjny kiosków multimedialnych, który pozwala na wyświetlanie filmów na ekranach dotykowych rozmieszczonych na ekspozycji. Oznacza to, że narracja w Polskim Języku Migowym jest dostępna poprzez dwa kanały dystrybucji, a zwiedzający może wybrać wygodniejszą dla siebie formę.

To już kolejny raz, kiedy Muzeum Armii Krajowej otwiera się na niepełnosprawnych. Od końca 2015 roku wystawa stała wyposażona jest w repliki eksponatów do dotykania dla osób niedowidzących i niewidomych, a na stronie internetowej dostępna jest audiodeskrypcja ścieżki zwiedzania. W kwietniu tego roku siedziba Muzeum AK wyróżniona została w konkursie „Lider dostępności” jako obiekt zabytkowy, który uwzględnia potrzeby różnych grup odbiorców. Nagrodę wręczył Prezydent RP Andrzej Duda.

Całkowity koszt realizacji ścieżki, warsztatów, szkolenia i implementacji systemu w kioskach wyniósł 76 439,08 zł.

Tekst, fot.: Piotr Koziarz

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila