start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
24.05.2017
Kantor wrócił w Noc Muzeów

Powrót kolażu „Klęska wrześniowa” na ekspozycję, pierwsze rozgrywki w ramach escape room’u, zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty, prezentacje sprzętu wojskowego oraz grupy rekonstrukcyjne były głównymi atrakcjami nocy z 19 na 20 maja.

W przeddzień Nocy Muzeów odbył się wernisaż wystawy „Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa”. Każda z 5 tur zwiedzania kończyła się oprowadzaniem kuratorskim po naszej najnowszej ekspozycji. Zwiedzający na pierwszym piętrze mogli ponownie obejrzeć kolaż Tadeusza Kantora „Klęska wrześniowa”. Dzieło prezentowane jest w nowym miejscu, gdzie pozostanie na stałe. Zupełnie nową atrakcją Nocy był escape room, dzięki któremu zwiedzający mogli się przenieść w czasy konspiracji. Głównym zadaniem czteroosobowych grup było opróżnienie pomieszczenia z materiałów konspiracyjnych przed nadejściem wroga. Ta narracja sprawdziła się, dlatego możliwe, że warsztaty z zastosowaniem rozwiązań z escape room’u trafią do stałej oferty.

Magnesem przyciągającym na muzealny dziedziniec były prezentacje wojskowe. Jednostka Wojsk Specjalnych NIL wystawiła m.in. sprzęt łączności i rozpoznania, a 5. Batalion Dowodzenia z Rząski zaprezentował uzbrojenie. Rekonstruktorzy z Lima Coy wystąpili w umundurowaniu i z wyposażeniem brytyjskiego 42 Royal Marines Commando z lat 2008-12, natomiast członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, przebranych w stroje z czasów II wojny światowej, spotkać można było w całym Muzeum, robiąc przy tym pamiątkowe selfie. Na pokaz broni można było również liczyć na stanowisku Stowarzyszenia Terytorialni, obok którego p. Dominik „Skura” Kamiński prezentował motocykl Royal Enfield Bullet pomalowany w barwy 7 Brytyjskiej Dywizji Pancernej Desert Rats 11 Szwadronu Szwoleżerów.

Dyskusyjny Klub Filmowy im. Jana Karskiego (działający przy Muzeum AK) zorganizował pokaz filmów dokumentalnych. W auli można było zobaczyć „Serce Polski” – produkcję traktującą o Kresach, „Jadwiga Zarugiewiczowa – ormiańska Matka Nieznanego Żołnierza” oraz „Konspiracja w Krakowie – miejsca, które musisz znać”. Z kolei Pan Wiesław Trzeciakowski opowiadał o swoich badaniach, które doprowadziły do wydania książki zaprezentowanej w czasie tegorocznej Nocy Muzeów pt. „Selbstschutz w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim 1939/1940”, a p. Jacek Sułowski udostępnił przygotowywane własnoręcznie figury żołnierzy w skali 1:6. Zminiaturyzowane postaci znanych aktorów ubrane w mundury z czasów I i II wojny światowej zrobiły tak duże wrażenie, że i ta wystawa pozostanie z nami na dłużej. Nie zabrakło również warsztatów na wielkoformatowej planszy. Miejsca na grę „W okupowanym Krakowie” wyczerpały się na wiele dni przed wydarzeniem.

Nieodłącznym elementem Nocy Muzeów jest degustacja grochówki wojskowej, którą tradycyjnie przygotował 35. Wojskowy Oddział Gospodarczy z Rząski. Żołnierze serwowali grochówkę wraz z chlebem dostarczonym przez rzemieślniczą piekarnię Prima-Art. z Łuczanowic. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, przedstawicielom jednostek wojskowych i organizacji paramilitarnych oraz wolontariuszom za pomoc w organizacji i do zobaczenia jak najszybciej!

 

Tekst, foto: Piotr Koziarz

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila