start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
30.01.2015
Kolejne bezcenne pamiątki w zbiorach Muzeum AK

W dniu 30 stycznia 2015 r. w Muzeum Armii Krajowej im. Emila Augusta Fieldorfa "Nila" w Krakowie, odbyło się przekazanie do Muzeum niezwykle cennego archiwum oraz osobistych pamiątek po śp. generale brygady Bolesławie Michale Nieczui - Ostrowskim ps. "Tysiąc", dowódcy 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, utworzonej w ramach Inspektoratu "Maria".

Przekazania pamiątek dokonali przedstawiciele rodziny generała: wnuczka Ewa Kruc z córką Polą i synem Oskarem, wnuk Tomasz Stężała i wnuk Adam Nieczuja-Ostrowski.

Uroczystość przekazania darów była okazją do spotkania żołnierzy Stowarzyszenia Inspektoratu AK "Maria" 106. DP wśród nich obecni byli: płk. Kazimierz Chećko i kpt. Antoni Sielecki oraz rodziny i członkowie wspomagający pamięć bohaterskiego etosu żołnierzy tej 20 tysięcznej dywizji i jej legendarnego dowódcę.

Rodzinie śp. generała B. M. Nieczui - Ostrowskiego należą się wyrazy największego uznania i podziękowania za ten bezcenny dar sławiący dokonania bohaterskich żołnierzy AK i tego wybitnego oficera Okręgu Kraków w organizowaniu produkcji konspiracyjnej broni (kryptonim "Ubezpieczalnia") oraz dowodzeniem walką Inspektoratu "Maria" i 106. DP z niemieckim okupantem, za co został odznaczony między innymi Orderem Virtuti Militari.

W przekazanym archiwum znajdują się dokumenty powojennego haniebnego mordowania, torturowania, szykanowania i więzienia żołnierzy AK 106 DP AK przez władze Polski Ludowej, w tym ich dowódcy, który po otrzymanych wyrokach śmierci przebywał w więzieniach 7 lat.

Do hojnych ofiarodawców przyłączył się pan Jerzy Bukowski syn żołnierza 106. DPAK przekazując do Muzeum archiwalne zdjęcia. 
 
tekst Małgorzata i Jacek Janiec
fot. Małgorzata i Jacek Janiec, Muzeum AK
fot. Generała za ipn.gov.pl

**********

Biogram Generała Bolesława Nieczui - Ostrowskiego na stronie Muzeum AK >>>

**********

ta informacja posiada w swojej galerii zdjęć:  10  na stronach:  1
wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Żołnierze AK inspektoratu "Maria" 106DP dziękują. 2015-02-09 21:45:53
~ 106 DP AK
Duże brawa dla rodziny generała za ten hojny dar! 2015-02-06 23:31:48
~ WiN Kraków
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila