start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
27.11.2017
Konferencja naukowa "Na piedestałach totalitaryzmu..." już 8 grudnia

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie oraz
Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na

Ogólnopolską konferencję naukową
"Na piedestałach totalitaryzmu i demokracji. Nauka a państwo podczas II wojny światowej. Wzajemne relacje i odniesienia"

Duch XX. stulecia napiętnowany był nie tylko funkcjonowaniem zbrodniczych systemów totalitarnych, ale również stale przyśpieszającym rozwojem nauki. Wiele projektów naukowych, w tym także i tych moralnie nie do przyjęcia, prowadzono za zgodą i z poparciem władz państw totalitarnych i autorytarnych, ale także demokratycznych. Szczególnie widoczne było to podczas II wojny światowej, kiedy zarówno w zaciszach gabinetów naukowych, salach doświadczalnych i na poligonach opracowywano nie tylko nowe rodzaje broni, ale też projekty z dziedziny nauk przyrodniczych i społecznych.

Z najbardziej znanych wymienić należy: prace naukowo-doświadczalne nad doskonaleniem konwencjonalnych środków broni oraz tych nowatorskich, które zmieniły zupełnie charakter pola walki, wyprofilowane badania antropologiczne wynikające z uznania za obowiązującą teorii o nierówności ras ludzkich, zbrodnicze doświadczenia medyczne w obozach koncentracyjnych i tajnych ośrodkach badawczych, projekty służące zwiększeniu mocy produkcyjnych przemysłu i rolnictwa, poszukiwanie nowych surowców, jak i zastępników za ówcześnie stosowane. Niektóre z nich na trwałe weszły do dziedzictwa cywilizacji, ale część z tych dokonań do dzisiaj pozostaje moralnie nie do zaakceptowania.

Reakcją na tego typu projekty było przyjęcie postawy sprzeciwu przybierające rozmaite formy, np. zaangażowanie Polskiego Państwa Podziemnego w rozpracowywanie niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, w tym szczególnie broni V, zbieranie przez wywiad AK informacji o dokonaniach działającego w Generalnym Gubernatorstwie Institut für Deutsche Ostarbeit, czy działalność lwowskiego Instytutu Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla.  

Naczelnym celem konferencji będzie zapoznanie się z aktualnym stanem badań nad związkami nauki i władzy podczas II wojny światowej i poznanie faktografii dotyczącej omawianego problemu. Istotna będzie jednak także refleksja nad koegzystencją świata nauki i świata polityki, a także próba odpowiedzi na pytanie, co jednostka, a co grupa może zrobić, by przeciwstawić się zarówno naukowcom jak i państwom, które przekraczają granice moralności i etyki. Czy jest to w ogóle możliwe?         

Szczegółowy program konferencji dostępny jest tutaj:
http://www.muzeum-ak.pl/wydarzenia/formatka.php?idwyb=1104


 

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila