start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
23.05.2017
List Anny Marii Anders - otwarcie wystawy "Z ziemi polskiej..."

Anna Maria Anders - córka gen. Władysława Andersa, a jednocześnie Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego, przesłała list w związku z otwarciem przez Muzeum AK wystawy o 2 Korpusie Polskim.

Kraków, 18 maja 2017 r.
Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na otwarcie wystawy "Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa" jaką dziś Państwo otwierają w Krakowie. Niestety przebywam w tym dniu na Monte Cassino, gdzie oddaję hołd poległym w zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino oraz wspominam rodziców, którzy leżą wśród nich - "Żołnierzy Polskich Nadziei", którym nigdy nie danym było dojść do Wolnej Polski.

Ekspozycja jaką Państwo przygotowaliście również o tym przypomina, bo był to przecież tragizm ówczesnego pokolenia. Tragizm całego narodu, który poddany został niespotykanej w dziejach eksterminacji - zwłaszcza eksterminacji elit narodowych.

Wojna i czasy komunistycznych rządów sprawowanych w imieniu Kremla doprowadziły nie tylko do degradacji ekonomicznej Polski, ale również do dewastacji warstw kierowniczych narodu. Skutki tych tragicznych wydarzeń oraz późniejszego relatywizmu i oportunizmu odczuwamy niestety po dziś dzień.

Dlatego też przypominanie - zwłaszcza młodemu pokoleniu - bohaterskich obrońców Wolnej Polski, polskiej tożsamości i tradycji narodowej pozwala nam pokazywać prawdziwe korzenie naszej niepodległości, której stulecie będziemy obchodzić w przyszłym roku.

W tym kontekście związki pomiędzy "Armią Andersa", a "Andersowcami" w kraju są oczywiste nie tylko poprzez bezpośrednie związki personalne, ale nade wszystko poprzez ową wspólnotę losu, wspólnotę wyborów i wspólne, patriotyczne wartości.

To żołnierze 2. Korpusu i Armii Krajowej byli swoistą "Armią Nadziei" Polaków na życie w Wolności. To na tym etosie - Andersowców, Akowców i Żołnierzy Niezłomnych - budujemy dzisiejszą Wolną Polskę.

Dzisiejsza wystawa nam o tym przypomina i pokazuje, że o słuszną sprawę, walczyć należy zawsze, tak jak walczyło ówczesne pokolenie naszych ojców i dziadów.

Anna Maria Anders


Na fot. Anna Maria Anders podczas promocji książki w Muzeum AK, 3 czerwca 2015

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila