start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
23.11.2016
Msza Święta za Obrońców Lwowa

20 listopada 2016 r. w kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej Polski w Krakowie, przy  ul. Władysława Łokietka odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Obrońców Lwowa "Orląt Lwowskich", poległych i zmarłych obrońców Lwowa, żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

Mszę św. koncelebrował Kapelan Organizacji Kresowych ks prałat Jan Dziasek. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe pod dowództwem płk. Włodzimierza Brodeckiego wystawione przez harcerzy ZHR Hufiec Wędrowników i Akcję Katolicką.

Obecni byli przedstawiciele środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” w Krakowie, środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Krakowie, Prezes Koła Żołnierzy AK w Wieliczce, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Krakowie, Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość” Obszaru Południowego  w Krakowie i Ligi Obrony Suwerenności.

Po Mszy św., w uroczystej procesji udano się do Panteonu Narodowego Żołnierzy Armii Krajowej Polskich Kresów Wschodnich, gdzie odmówiono modlitwę za zmarłych bohaterów. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił żołnierz Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego pan prof. Jerzy Kowalczuk.

Pod pamiątkowymi tablicami złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. W czasie trwania modlitewnej uroczystości odśpiewano pieśni religijne i patriotyczne.

Tekst i foto: Jacek Janiec

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Myślę, że nie jest aż tak źle. Msza Święta za Obrońców Lwowa jest tego przykładem. Komu na sercu leży celebrowanie pamięci o polskich bohaterach winien o tym mówić, organizować uroczystości patriotyczne, brać w nich udział. Ogromna rola lekcji historii 2017-01-06 21:53:06
~ Antoni
BOG HONOR OJCZYZNA to wartosci ktorym sluzyly Orleta Lwowskie, a dzis sie o nich zapomnina. 2017 jest oficjalnym Rokiem Gen. Jozefa Hallera, ktorego Blekitna Armia rowniez walczyla z ukrainskimi ludobojcami. Chwala i Czesc Bohaterom. Ewa E.Deoniziak 2016-12-30 20:41:16
~ patriotka
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila