start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
06.12.2017
Msza Święta za Obrońców Lwowa 1918 r.

19 listopada 2017 r. w parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej przy ul. Łokietka w Krakowie, odbyła się uroczysta Msza święta  w intencji Obrońców Lwowa "Orląt Lwowskich” w 1918 r. oraz za żołnierzy Wojska Polskiego poległych w wojnie obronnej 1939 r. i żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego.

Uroczystą Mszę świętą koncelebrował ksiądz prałat Jan Dziasek - kapelan Kresowych Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystościach wzięli udział kombatanci AK Kresów Południowo-Wschodnich w tym Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie. Pocztami sztandarowymi dowodził Prezes Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK ppłk Włodzimierz Wowa Brodecki. W uroczystościach udział wzięła delegacja Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość” Obszaru Południowego w Krakowie, z panią prezes Małgorzatą Janiec na czele.

Po Mszy świętej w uroczystej procesji jej liczni uczestnicy przeszli do Panteonu Narodowego Żołnierzy Armii Krajowej Polskich Kresów Wschodnich, gdzie odmówiono modlitwę za poległych i zmarłych oraz odśpiewano pieśni religijne i patriotyczne.

Profesor Jerzy Kowalczuk, żołnierz Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego przedstawił zebranym okoliczności bohaterskiej  obrony Lwowa w 1918 roku, a szczególnie udział w nim młodzieży zwanej "Orlętami Lwowskimi”. Ksiądz prałat Jan Dziasek opowiedział  historię o znajdującej się w Panteonie Lwowskiej Matce Boskiej Opiekuńczej z Dzieciątkiem Jezus, którą odnalazł po wojnie w Bielsku Białej i ocalił w 1994 r. Matka Boska Opiekuńcza wykonana została we Lwowie w 1926 roku i znajdowała się w kaplicy na cmentarzu Obrońców Lwowa we Lwowie.

Podziękowanie za udział w uroczystościach księżom, służbom liturgicznym, pocztom sztandarowym i licznie przybyłym złożył prezes Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie, Jacek Janiec.

Tekst i zdjęcia::
Małgorzata i Jacek Janiec​

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila