start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
19.12.2016
Muzeum po modernizacji zabezpieczeń

Muzeum Armii Krajowej nie tyko wykonało wiele prac związanych z zabezpieczeniem zbiorów, ale zapewnia również stałą, profesjonalną ochronę konserwatorską – to ustalenia przedstawicieli NIMOZ po wizycie w Krakowie.

W listopadzie zakończył się proces modernizacji zabezpieczeń elektronicznych i mechanicznych w Muzeum AK. Dzięki zaangażowaniu kierownictwa instytucji oraz wsparciu finansowemu organizatorów w ciągu czterech miesięcy zostały wykonane inwestycje o wartości ponad 280 tys. zł. 180 tys. pochodziło z dotacji celowej z budżetu Województwa Małopolskiego, a 100 tys. zł z budżetu Miasta Krakowa. Ogłoszony w lipcu przetarg wygrała firma ALDOM z Krakowa, która wykonała modernizację elektronicznych systemów zabezpieczeń według projektu zaopiniowanego wcześniej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

21 listopada przedstawiciele NIMOZ odwiedzili Muzeum i zapoznali się z zakresem przeprowadzonych działań. W ocenie Instytutu Muzeum AK „zrealizowało w sposób fachowy oraz z należytą starannością” zalecenia wynikające z kontroli przeprowadzonej dwa lata wcześniej. Pracownicy NIMOZ zwrócili uwagę m.in. na nową dokumentację organizacyjno-ochronną (m.in. nowy Statut Muzeum), porządek w zakresie inwentaryzacji zbiorów oraz profesjonalną ochronę konserwatorską. Dzięki zakończonej modernizacji Muzeum AK spełnia również standardy w zakresie zabezpieczeń budowlano-mechanicznych, elektronicznych oraz kontroli dostępu.

Przeprowadzone modernizacje nie są w żadnym stopniu uciążliwe dla zwiedzających. „Z oceny przeprowadzonej w czasie wizyty wynika również świadomość kierownictwa muzeum, co do konieczności dalszych prac nad utrzymaniem spójności i sprawności szeroko pojętego bezpieczeństwa zbiorów” – przeczytać można w podsumowaniu.

Tekst: Piotr Koziarz

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila