start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
08.01.2018
Na wieczną wartę odeszła kpt. Aleksandra Tyszko ps. "Mewa"

3 stycznia 2018 r. na wieczną wartę odeszła kpt . Aleksandra Tyszko ps. "Mewa”,
ur. 26 lutego 1925 r. w Tarnowie

Zmarła była aktywna w konspiracji od kwietnia 1942 r. gdy została zaprzysiężona do plutonu dywersyjnego Armii Krajowej pod pseudonimem "Mewa” przez Aleksandra Paeologa ps. "Konrad” w obwodzie Kamionka Strumiłłowa koło Lwowa.

Pełniła funkcję informatora-wywiadowcy (była "wtyczką”) w Urzędzie do Spraw Wyżywienia w starostwie. Znając dobrze język niemiecki pracowała jako sekretarka i mała dostęp do informacji, akt, pieczątek i druków. Wykonując funkcje wywiadowcze dla dowództwa Armii Krajowej wystawiała fikcyjne zaświadczenia (ausweisy) i zdobywała niezbędne druki dla potrzeb konspiracji. Dostarczała wiadomości o ruchach wojsk i zamierzeniach władz niemieckich, szczególnie gestapo w Sokalu. Sporządzała również na maszynie meldunki dla dowództwa, przechowywała i ukrywała broń plutonu i udzielała schronienia ludziom zagrożonym wskazanym przez dowódcę plutonu. Swą działalność w AK zakończyła w maju 1944 r. Po wojnie nie ujawniła swojej działalności w AK.

Pracowała w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, na stanowisku pracownika naukowego od asystenta, adiunkta, kustosza, starszego kustosza po kierownika działu inwentaryzacji i gabinetu grafiki. Wykładała również w Podyplomowym Studium Muzealniczym UJ. Członek "Solidarności” od 1980 r.

Od 1992 roku aktywny członek Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie była częstym gościem w Muzeum AK.

Odznaczona m.in. Krzyżem  Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Pro Patria, Odznaką Akcji "Burza”, odznakami "Żołnierz Kresowy”, „Zasłużony Działacz Kultury” w 1980 r., patentem "Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny” w 1997 r.

Jej pogrzeb poprzedzony Mszą Św. odbędzie się
Kaplicy Cmentarza Rakowickiego
12.01.2018 (piątek) godz. 11.00, 
po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku

Tekst opracował Jacek Janiec.

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Chwała Bohaterowi Krasów ! 2018-01-11 19:53:29
~ Sokal
Czesc Jej Pamieci!!! 2018-01-10 02:24:40
~ PoloniaArizona
Tracimy żyjący skarb naszej organizacji- Środowiska AK Lwów. Ofiarną,mądrą i serdeczną nam Osobę. Chwała Jej Bohaterstwu! 2018-01-08 20:27:33
~ AK Lwów
Cześć Jej Pamięci , a Jej duszy wieczysty pokój. 2018-01-08 20:22:07
~ WiN OP Kraków
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila