start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
26.02.2017
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie

Centralne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Krakowie rozpoczęły się 26 lutego 2017 roku o godz. 11.30 mszą św. w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski. Organizatorami tej uroczystości było Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie i Towarzystwo Parku im. dr. H. Jordana. Uroczystość objął Patronatem Prezydent RP p. Andrzej Duda,  a Honorowym Patronem był Wojewoda Małopolski p. Józef Pilch i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.

W uroczystościach wzięła udział pani Joanna Mrowiec - zastępca dyrektora Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ,,Nila” w Krakowie.

Polacy powinni czuć się spadkobiercami żołnierzy „wyklętych”, mówił podczas mszy św. w Katedrze Wawelskiej abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski wskazał na początku, że Wawel jest miejscem, które uczy, co naprawdę znaczą słowa „Bóg-Honor-Ojczyzna”. I czyni to zarówno przez królów, wieszczów, jak i świętych spoczywających w katedrze.

Św. Stanisław i królowa Jadwiga uczą nas, co znaczy służyć tylko i wyłącznie Bogu, a to ich oddanie pokazuje, jak troszczyć się i kochać ojczyznę. Nie w sposób abstrakcyjny, ale pochylając się nad losem konkretnego człowieka, któremu trzeba okazać miłość, tworząc w ten sposób autentyczną wspólnotę – powiedział abp. Jędraszewski.

Hierarcha stwierdził, że ta nauka płynie najmocniej z nekropolii: „Uczymy się w nekropolii i z całą mocą podkreślam to słowo, bo ono znajduje szczególny komentarz w znanych słowach marszałka Ferdynanda Focha: „Ojczyzna to ziemia i groby, narody tracąc pamięć, tracą życie”.

W dalszej części homilii tłumaczył też, że w ostatnich dziesięcioleciach historii Polski nie brakowało prób przekreślenia życia narodu poprzez walkę z pamięcią i grobami. Zaznaczył przy tym, że dzisiaj myśli kierowane są szczególnie ku żołnierzom „wyklętym”:  Tym celowo przez cały aparat ucisku państwowego pozbawionym czci. Nazwanym bandytami i zdrajcami ojczyzny. Pozbawionym grobów. Wyklętym zatem.

Jak jednak podkreślił, zabieg wymazania ich z pamięci narodowej poniósł klęskę. Przytaczając słowa ks. Józefa Tischnera z „Filozofii dramatu”, przypomniał, że bezimienne groby zawsze stają się oskarżeniem, które zmusza żywych do walki z cmentarzami.

- Ta walka trwa, bo także dzisiaj podejmowane są próby zakłamywania przeszłości i mówienia, że liczy się przyszłość, a przeszłość należy tylko do historyków. Ale naprzeciw tych haseł i programów są żołnierze, którzy ciągle oskarżają swoich prześladowców i stanowią żywy wyrzut sumienia dla tych, którzy zadekretowali narodową niepamięć o nich - tłumaczył metropolita wymieniając m.in. postacie Emila Fieldorfa "Nila", Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" czy ks. Michała Rapacza.

Jak zauważył, to zaledwie nieliczni z kilkudziesięciu tysięcy Polaków, którzy chcieli być do końca wierni podstawowym wartościom. Zachęcił przy tym, by zgodnie ze słowami ks. Tischnera odkrywać, że cmentarze z grobami opatrzonymi krzyżem oraz imieniem i nazwiskiem są zobowiązaniem do podjęcia historycznego dziedzictwa.

- Więc już nie są to „wyklęci”, ale nasi przodkowie, wobec których my czujemy się spadkobiercami wielkiego skarbu, który zobowiązuje do pamięci, czci i budowania teraźniejszości i przyszłości - jak należy - powiedział abp Jędraszewski.

Podpowiedział on również, jak być spadkobiercami pełnymi wdzięczności i jak zastanowić się - w oparciu o słowa Karola Wojtyły z poematu „Myśląc Ojczyzna...” - jak pomnożyć skarb, którym jest kraj. Staje przed nami Zmartwychwstały Pan i mówi o historii, która także w naszym życiu musi się w jakiejś mierze powtórzyć. Historii ziarna umierającego po to, by dać spadkobiercom wielki skarb i jeszcze większe zobowiązania - zakończył arcybiskup.

Po mszy św. z Wawelu uczestnicy uroczystości wyruszyli w patriotycznym marszu do parku im. dr H. Jordana, a poprowadziły ich: Krakowski Szwadron Ułanów im. J. Piłsudskiego, Pułk 4. Ułanów Zaniemeńskich Kawalerii Ochotniczej, Kompania Honorowa WP i Orkiestra Wojskowa. W parku im. dr H. Jordana został odczytany przez Ministra w Kancelarii Prezydenta RP p. A. Kolarskiego  list skierowany do uczestników uroczystości od Prezydenta RP p. A. Dudy, Wojewoda Małopolski  p. J. Pilch oraz Dyrektor IPN O/Kraków p. Filip Musiał  wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie odbył się Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową, a  przy 14 popiersiach Żołnierzy Wyklętych, m.in. Danuty Siedzikówny „Inki”, ks. Władysława Gurgacza czy rtm. Witolda Pileckiego złożono wieńce i zapalono znicze.

Uroczystość zakończyła się defiladą Szwadronów Ułanów i poczęstunkiem w postaci wspaniałej, gorącej żołnierskiej  grochówki.

Tekst: Małgorzata Janiec
Zdjęcia: Paweł Porębski

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Dziekujemy pani Malgosiu za relacje z tak waznych wydarzen. Czesc Im i Chwala!! 2017-03-17 04:28:36
~ Polonia_Arizona
Dziękujemy harcerzom ZHR -Druzynie Hufca Wędrowników w Krakowie za uczestnictwo w uroczystościach jako poczet sztandarowy Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość"OP w Krakowie 2017-03-16 23:54:40
~ WiN OP Kraków
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila