start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
12.03.2018
O kobietach Niepodległej…

Na wystawę „Piękna Niepodległa” składa się około 80 archiwalnych fotografii, 17 biogramów, a także 3 wnętrza odtworzone zgodnie z duchem epoki. Ekspozycję na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości otworzyliśmy 8 marca.

Na pierwszym piętrze Muzeum AK można obejrzeć zaaranżowane przestrzenie  salonu, sypialni oraz lazaretu. Wnętrza te stanowią tło do opowieści o zaangażowaniu Polek w odzyskanie i utrzymanie Niepodległości. Krótki rys historyczny oraz biogramy tworzą narrację, którą dopełniają wyjątkowe eksponaty. Jednym z nich jest skrytka w formie rozkręcanego klucza, której w latach 1939-1945 używała Maria Wittek. Wśród mniej oczywistych przedmiotów są talie kart do pasjansa używane przez Elżbietę Zawacką – jedyną kobietę wśród Cichociemnych.

8 marca wnętrza wystawy ożyły nie tylko dzięki obecności zwiedzających oprowadzanych przez autorów ekspozycji, ale również dzięki zaangażowaniu aktorek, które w wybranych miejscach inscenizowały domową krzątaninę. W klimat epoki wprowadzali również członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Zwiedzaniu stale towarzyszy muzyka z epoki oraz efekty dźwiękowe.

Oficjalna część inauguracji wystawy odbyła się na muzealnym dziedzińcu. Gościem honorowym wydarzenia był wiceprezydent Krakowa dr hab. Andrzej Kulig, który w swoim wystąpieniu podkreślał, że Muzeum AK jest pierwszą instytucją w Krakowie, która przygotowała okolicznościową wystawę z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co świadczy o randze instytucji. Ekspozycja została dofinansowana z budżetu Miasta Krakowa w ramach miejskiego programu obchodów „Kraków Wyzwolona_1918”. Dopełnieniem wernisażu był koncert zespołu Les Déboucheurs, który zaprezentował instrumentalne wersje szlagierów z okresu międzywojennego.

Wystawa prezentowana będzie w Muzeum Armii Krajowej do 31 grudnia 2018 r.

Kurator wystawy: Izabela Cisek
Autorzy: Izabela Cisek, Mateusz Gawlik

Współorganizator: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej
Partnerzy: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwum Akt Nowych, Komisja Historii Kobiet, Muzeum Farmacji CM UJ, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Recenzja tekstów: prof. Grzegorz Mazur
Oprawa graficzna: Maciej Skoczyński

Tekst, foto: Piotr Koziarz
 

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila