start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
15.02.2017
Obchody 75. rocznicy przemianowania ZWZ w Armię Krajową

14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej został przemianowany w Armię Krajową. W związku z 75. rocznicą tego wydarzenia odbyły się w Krakowie uroczyste obchody. We wtorek 14 lutego odbyła się Msza św. w kościele pw. św. Agnieszki, uroczystość oficjalna w miejscu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika Armii Krajowej oraz spotkanie okolicznościowe w Muzeum AK.

Uroczystość w miejscu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Pomnika Armii Krajowej na Bulwarze Czerwieńskim prowadził dr Piotr Kurek - członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odbyła się ona z udziałem asysty Wojska Polskiego, obecni byli Kombatanci, harcerze oraz przedstawiciele szkół.

W Muzeum Armii Krajowej dyrektor Marek Lasota otworzył wystawę „Artysta szlaku nadziei. Stanisław Westwalewicz - żołnierz 2 Korpusu Polskiego w służbie sztuki". Wystawa obrazów zapowiada najważniejszą tegoroczną wystawę czasową "Z ziemi polskiej do włoskiej" o powiązaniach Armii Krajowej z 2 Korpusem Polskim. Dzieła prezentowane w ramach galerii na pierwszym piętrze wypożyczone zostały z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Westwalewicz był żołnierzem 2 Korpusu, ale malował obrazy kojące ból i odwracające uwagę od wojennej zawieruchy. Budując swoje przedstawienia na zasadzie kontrastu barw i światła, przedstawiając wschody i zachody słońca, elementy stałe i niezmienne w architekturze mijanych na szlaku miast i pejzaży pól, wprowadzał spokój, tak potrzebny dla chwilowego wytchnienia dusz żołnierzy. 

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski oraz dr hab. Maciej Korkuć przedstawili referaty na temat "Historia Armii Krajowej jako zbrojnego ramienia Polskiego Państwa Podziemnego". Swoimi wspomnieniami podzielił się kpt. Stanisław Szuro, a Wojciech Habela uświetnił uroczystość wierszami oraz pieśniami patriotycznymi.

Bankiet okolicznościowy po spotkaniu okolicznościowym w Muzeum AK ufundował Prezydent Miasta Krakowa.

Na uroczystość zapraszali
prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa
Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego
dr Marek Lasota, Dyrektor Muzeum AK w Krakowie
mjr adw. Ryszard Brodowski, Prezes Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK

Tekst i foto: Piotr Koziarz

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila