start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
26.07.2017
Odsłonięcie gabloty Zbigniewa Rysia - list prezydenta Nowego Sącza

27 lipca Rodzina Zbigniewa Rysia ps. "Fantom" - kuriera AK, przekazała Muzeum AK pamiątki, które uzupełniają narrację wystawy stałej. W związku z uroczystym odsłonięciem gabloty z eksponatami Muzeum odwiedziła p. Bożena Jawor - Przewodnicząca Rady Nowego Sącza, która przekazała list od Prezydenta Miasta - p. Ryszarda Nowaka. Jego treść publikujemy poniżej.

Z wielkim uznaniem władze samorządowe i mieszkańcy Nowego Sącza przyjmują upamiętnienie postaci naszego sądeckiego krajana Zbigniewa Rysia w eksponowanym miejscu poświęconym Kurierom Polski Podziemnej w Muzeum Armii Krajowej.

Zbigniew podczas okupacji niemieckiej dowodził brawurową akcją uwolnienia z sądeckiego szpitala kuriera Państwa Podziemnego Jana Karskiego, w czym wspomagała go młodsza siostra – Zofia, bodaj najwybitniejsza polska aktorka teatralna XX wieku, aresztowana przez gestapo i więziona w obozie w Ravensbruck, gdzie doczekała końca wojny. Po wojnie Zbigniewa represjonowało UB, przez wiele lat uniemożliwiając mu wykonywanie zawodu adwokata.

Rodzeństwo Rysiów pozostawało przez całe życie wiernymi przyjaciółmi Nowego Sącza i ziemi sądeckiej.

Dziś synowie (Jacek i Leszek) i wnuki (Bartosz i Sebastian) Zbigniewa Rysia oraz córka (Katarzyna) i syn (Piotr Hanuszkiewicz) wraz z wnukami Zofii Rysiównej żyją z dala od rodzinnego miasta swoich przodków. Zofia spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu, Zbigniew został pochowany we Wrocławiu. Z licznej rodziny nie pozostał w Sączu nikt.

Nowy Sącz nie zapomniał o swoich bohaterach nadając skromnemu, ale urokliwemu traktowi spacerowemu nad rzeką Kamienicą nazwę rodzeństwa Rysiów.

Trzy lata temu w ramach wydawanej przez Prezydenta Nowego Sącza Biblioteczki „Rocznika Sądeckiego” ukazały się wspomnienia kurierskie Zbigniewa Rysia, kawalera Virtuti Militari, który w latach 1941-1945 wykonał 108 rajdów na szlaku kurierskim do Budapesztu.

Jesteśmy wdzięczni Dyrekcji i Pracownikom Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, a także Rodzinie Rysiów, za cenną i piękną inicjatywę utrwalenia patriotycznej i bohaterskiej działalności Zbigniewa i Zofii w placówce prezentującej fenomen Polskiego Państwa Podziemnego.

Gloria et honore heroes!

Z wyrazami szacunku

Ryszard Nowak
Prezydent Nowego Sącza

Bożena Jawor
Przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila