start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
08.12.2016
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej por. Stefana Przybylika w Kidowie

4 grudnia 2016 r. na uroczystej sumie w kościele parafialnym w Kidowie (diec. kielecka, woj. śląskie) miała  miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia  tablicy pamiątkowej dedykowanej ppor. łączności/kpt rez. Stefanowi Przybylikowi  ps. "Gruch" ur. 2 września 1918 r. w Kidowie.

Tamtejszy parafianin do 7 września  1939 r. jako junak Junackich Hufców Pracy pracował przy maskowaniu betonowych umocnień wojskowych nad Narwią, w kampanii wrześniowej walczył na Wołyniu. W październiku 1939 r. został (po raz drugi) aresztowany przez Rosjan i przewieziony do Równego gdzie otrzymał wyrok pięciu lat łagru i został wywieziony w rejon Peczory. Od października 1941 r. do marca 1942 r. szedł z miejsca osadzenia do formującej się w ZSRR Armii Polskiej gen. Władysława Andersa. Skierowany został do podchorążówki 8 Dywizji Piechoty. Podczas transportu do Anglii płynął na statku RMS „Laconia”, który 12 września 1942 r. został storpedowany koło Wyspy Wniebowstąpienia, dryfował po oceanie przez pięć dni. Uratowany został przez francuski krążownik „Glorie” będący w służbie rządu Vichy i do grudnia 1942 r., był internowany w Afryce Północnej.

W Wielkiej Brytanii S. Przybylik został przeszkolony jako radiotelegrafista, ukończył szkolenie dla cichociemnych i zaprzysiężony został na rotę Armii Krajowej w dniu 19 stycznia 1944 r. Do kraju skoczył  (w stopniu ppor.) w nocy z 16 na 17 października 1944 r., w operacji lotniczej „Poldek 1”. Został zrzucony do kraju z przydziałem do podokręgu Piotrków jako dowódca plutonu radiołączności 25 pp  AK. W pierwszych dniach stycznia 1945 r. został skierowany do pracy w Komendzie Głównej AK mieszczącej się w Częstochowie. Aresztowany przez gestapo pod nazwiskiem Stefan Darek, cudem ocalał ze zbombardowanego przez Rosjan transportu wiozącego aresztantów do Radogoszczy. Po odtworzeniu kontaktów rozpoczął działalność w NIE i Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj. Na początku czerwca 1945 r. został aresztowany przez WUBP w Łodzi podczas obsługi radiostacji; był więziony do 4 października 1945 r. Po zwolnieniu z więzienia w latach 1945–1947 studiował w Wyższym Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych. Do 1988 r. pozostawał w zainteresowaniu UB i SB. Zmarł 5 grudnia 2007 r. w Zakopanem.
 
link do fotorelacji http://www.pilica.pl/aktualnosci/1212#!prettyPhoto
http://www.jura-pilica.com/?cichociemny,384

 

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila