start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
04.01.2017
Ostatnia droga por. Jana Gałuszki ps. "Mizerny"

2 stycznia 2017 r. na Cmentarzu Rakowickim pożegnaliśmy por. Jana Gałuszkę ps. „Mizerny” (24.06.1922 – 24.12.2016).

Porucznik Gałuszka wczesne lata okupacji niemieckiej przeżył w Krakowie gdzie mieszkał i chodził do szkoły. Był podkomendnym dr. Józefa Zabrzeskiego „Juliana”. Na skutek poszukiwania go przez gestapo „Julian” postanowił przerzucić Jana do oddziału partyzanckiego, wyrobiono mu dokumenty na fałszywe nazwisko. Tak trafił do OP „Jędrusie”. W oddziale przybrał pseudonim, który przylgnął do niego na zawsze.

OP „Jędrusie” działał na terenach obecnych województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Wsławił się wieloma spektakularnymi akcjami zbrojnymi, w tym rozbiciem więzienia w Opatowie i uwolnieniem około 80 więźniów politycznych. Od 1943 do 1944 r. „Mizerny”  brał czynny udział w wielu akcjach bojowych, a później w Akcji „Burza” w ramach odtwarzanego 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Był również w grupie odbierającej zrzuty dla AK. Po wojnie wszedł do konspiracji poakowskiej, dostał pracę w łączności i zakładał głośniki w radiowęźle na zlecenie PKWN m.in. w Lublinie i Busku Zdroju. Pracę tę wykorzystywał do pozyskiwania informacji dla wywiadu WiN zleconego mu przez „Juliana”. Działanie takie ściągnęło na niego zainteresowanie NKWD i UB. Po powrocie do Krakowa w 1946 r. „Mizerny” rozpoczął  studia na wydziale prawa UJ, niestety musiał  zrezygnować z nich, gdy rozpoczęły się aresztowania jego kolegów. Ujawnił się w 1957 r.

Pomimo zaawansowanego wieku był niezwykle aktywnym człowiekiem, działał na rzecz edukacji i wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu, miłości i szacunku dla Ojczyzny.  Aktywnie uczestniczył w spotkaniach z dziećmi, młodzieżą i studentami. Był laureatem nagrody Samorządu Województwa Małopolskiego „Amicus Hominum” w 2006 r. w kategorii „Edukacja i Wychowanie”. Był Członkiem Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie, członkiem Zarządu Fundacji Muzeum Historii AK, Rady Muzeum AK. Uczestniczył w ponad 50. harcerskich rajdach "Szlakami Jędrusiów", był częstym gościem w Muzeum AK.

W uroczystościach żałobnych uczestniczyło wiele osób. Oprócz sztandaru Wojska Polskiego i sztandaru bojowego OP „Jędrusie” i 2 PP Leg. AK z Sandomierza brały udział poczty sztandarowe:  Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach, Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Koprzywnicy, Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu, Szkoły Podstawowej w Ossali. Na pogrzeb przybyli harcerze z terenu działania „Jędrusiów” i Grupa Rekonstrukcji Historycznej "ODWET - JĘDRUSIE". 

Zmarły został odznaczony m.in. Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim,  Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości. Z dumą nosił również odznakę pamiątkową „Jędrusie”.

Nad trumną przemawiali, żegnając swego przyjaciela i wspominając jego drogę żołnierską i zasługi na rzecz środowisk weteranów i młodzieży: mjr Jerzy Krusenstern ps. "Tom" i kpt. Janusz Kamocki ps. "Mamut". Następnie żegnali Go przedstawiciele środowiska seniorów harcerskich ze Starachowic, przedstawiciel środowiska kombatantów z Sandomierza, który przekazał kondolencje od Burmistrza Sandomierza. Wojsko wystawiło wartę honorową przy trumnie, melodie i sygnały wojskowe zagrał trębacz i werblista  Na pogrzebie obecna była również delegacja Muzeum AK, do którego Zmarły przekazał eksponaty.

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek
 

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila