start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
25.07.2017
Ostatnie Pożegnanie kpt. Mirosława Roplewskiego, ps. "Fajka"

21 lipca 2017 r., na wieczną wartę odszedł kpt. w st. spocz. Mirosław Roplewski, ps. „Fajka”, ur. 19.XI.1927 w Warszawie.

Mirosław Ropelewski  jeszcze przed wojną wstąpił do harcerstwa, które pod koniec września 1939 r. przekształciło się w konspiracyjne Szare Szeregi. Po złożeniu przysięgi został żołnierzem Armii Krajowej na Żoliborzu - batalionu „Żubr”, wchodzącego w skład 8. Dywizji Piechoty AK im. Romualda Traugutta, dowodzonego przez mjr. Władysława Jeleń-Nowakowskiego, ps. „Serb”, „Żubr”. Zajmował się małym sabotażem, roznosił ulotki, prasę, broń i amunicję. Jako zwiadowca śledził ruchy wojsk niemieckich w Warszawie, składał meldunki o liczbie czołgów, był łącznikiem.

28 lipca 1944 r. otrzymał rozkaz, aby na godz. „W” przygotować broń, sprzęt i amunicję. Przed wybuchem powstania oddział „Serba” przygotowywał się do wymarszu w stronę Puszczy Kampinoskiej (przez Marymont, Żoliborz), gdzie przebywał leśny oddział kawalerii por. Adolfa Pilcha „Góra-Dolina”. Dołączyło do niego około tysiąca żołnierzy z Wileńszczyzny. „Żubr” otrzymał rozkaz zajęcia pozycji na Fortach Opla, i uderzenia na lotnisko. Po przejściu na Żoliborz mieli zaatakować Dworzec Gdański (nocą z 21 na 22 sierpnia). Toczyli tam ciężkie walki, niemieccy snajperzy strzelali do sanitariuszek, w czasie dwóch szturmów zginęło około 500 powstańców, M. Ropelewski został  ranny w rękę. Po kapitulacji powstania trafił do Pruszkowa, a stamtąd do Stalagu XI A Altengrabow (otrzymał nr 45408). 14 kwietnia 1945 r. miejscowość, w której pracował wyzwolili Amerykanie. Jego matka i siostra zostały zamordowane w sierpniu 1944  w czasie rzezi Woli dokonanej przez oddziały Dirlewangera i (RONA) Bronisława Kamińskiego.

W 1946 r. „Fajka” próbował wrócić do Warszawy, ale dostał zakaz osiedlenia i pracy, w związku z czym w 1953 r. osiadł w Krakowie. Był aresztowany przez UB. Czynnie włączył się w prace w harcerstwie, gdzie pełnił funkcję instruktora, oraz po 1989 r. w ruch kombatancki, gdzie był jednym z najaktywniejszych członków Zarządu koła HTS Nowa Huta, spotykał się z młodzieżą, bywał częstym gościem w Muzeum AK, był członkiem pocztu sztandarowego, z którym przez wszystkie lata brał udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych oraz pogrzebach żołnierzy AK. Od kilku lat ciężko chorował.

Odznaczony m.in.: Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, odznaką Akcji „Burza”’, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Za Warszawę, Odznaką Akcji „Burza”, Odznaką i Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Odznaką Honoris Gratia za zasługi dla Miasta Krakowa, Odznaką Honorową Zgrupowania „Żubr” AK i innymi wyróżnieniami kombatanckimi.

----------------------------------------

27 lipca 2017 r. miało miejsce ostatnie pożegnanie kpt. Mirosława Roplewskiego „Fajki”.  Poprzedziła je Msza św. odprawiona w Opactwie Cystersów w Mogile, nastąpienie urnę z prochami Zmarłego odprowadzono  do grobowca rodzinnego na Cmentarzu parafialnym (os. Wandy).

Słowa pożegnania w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa oraz własnym wygłosił Pan Sławomir Pietrzyk - wiceprzewodniczący Rady Miasta, po nim głos zabrał Pan kpt. Franciszek Baryła - Prezes Koła AK przy HTS Nowa Huta, jednocześnie wiceprezes Małopolskiej Fundacji Dom Kombatanta RP - Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie, który przybliżył obecnym konspiracyjny i kombatancki życiorys Zmarłego oraz Jego zasługi dla ruchu harcerskiego i środowiska kombatanckiego.

Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, obok urny i przy grobie został wystawiony posterunek honorowy i poczet sztandarowy Wojska Polskiego, kompania honorowa nad mogiłą oddała salwę honorową, a trębacz i werblista zagrali melodie wojskowe. Przedstawiciel Straży Miejskiej złożył wieniec od Prezydenta Miasta Krakowa, nad mogiłą pochylił się również sztandar macierzystego koła AK.    W pogrzebie brała też udział delegacja Muzeum Armii Krajowej, z którym Zmarły był związany od początku jego istnienia.

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila