start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
22.05.2017
Otwarcie wystawy "Z ziemi polskiej do włoskiej"

2 Korpus Polski to nie tylko generał Władysław Anders i Monte Cassino. To również cichociemni, uczestnicy Powstania Warszawskiego, a także żołnierze Armii Krajowej. To właśnie relacje między 2 Korpusem a ZWZ-AK są tematem najnowszej wystawy czasowej przygotowanej przez krakowskie Muzeum AK.

Muzeum zachęca, aby przemierzyć szlak z ziemi polskiej do włoskiej, odwiedzając kolejne etapy formowania i lokacji formacji, poczynając od powstania w 1941 r. Armii Polskiej w ZSRR. Na wystawie zaprezentowany jest szlak bojowy 2 Korpusu, jego działalność kulturalna i wydawnicza, przedstawione zostały wybitne postaci z nim związane. W szeregach Armii Polskiej w ZSRR, Armii Polskiej na Wschodzie i krótko w 1946 r. w 2 Korpusie służył m.in. gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski – założyciel Służby Zwycięstwu Polski, a więc organizacji, która była protoplastą Armii Krajowej czy gen. Leopold Okulicki – jej ostatni komendant. Często zapomina się, że spora grupa żołnierzy przechodziła przez obie formacje.

Podczas wernisażu gościliśmy w Muzeum m.in. prof. Wojciecha Narębskiego - żołnierza 2 Korpusu Polskiego z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, dr Ireneusza Wysokińskiego - archiwistę Polskiej Prowincji Dominikanów, p. Cezarego Rembowskiego, którego rodzice - Jerzy i Zofia - byli żołnierzami Armii Andersa na Bliskim Wschodzie i we Włoszech oraz p. Mirosława Kosiora, syna Henryka Kosiora, żołnierza 2 Korpusu Polskiego z 23. Kompanii Transportowej. Anna Maria Anders, córka generała, z racji pobytu na uroczystościach pod Monte Cassino, przysłała na ręce dyrektora dr Marka Lasoty okolicznościowy list. Swoją obecnością wydarzenie uświetniła również Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Mieczysława Boruty Spiechowicza.

Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty, często osobiste pamiątki, do tej pory nie prezentowane. Jednym z takich przedmiotów jest brytyjska skrzynia transportowa używana po wojnie przez o. Adama Studzińskiego – kapelana spod Monte Cassino. Znajdowały się na niej adresy do których docierał jej właściciel – począwszy od pierwszego, a więc Hardford Bridge, Polish Trans Camp 3 po stację końcową, czyli Kraków Główny Towarowy. Dzięki interwencji konserwatorskiej udało się odzyskać poszczególne metki adresowe z nazwami miast. Obok skrzyni znajdują się m.in. monety z Bliskiego Wschodu, kindżał, battledress czy… packa na muchy. Obok pamiątek po o. A. Studzińskim na ekspozycji są również eksponaty po żołnierzach, którzy w swych biografiach mieli służbę w AK i 2 Korpusie.

Wystawa prezentowana będzie w siedzibie Muzeum AK od 19 maja 2017 do końca roku. Ekspozycja ta wpisuje się w obchody 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

„Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa”
Od 16 maja 2017 do 1 stycznia 2018
Autorzy wystawy: dr Przemysław Wywiał, Liliana Kaczor, Izabela Cisek, Małgorzata Koszarek, Patrycja Ratyńska, Katarzyna Kanik, Piotr Makuła

Recenzja tekstów: prof. dr hab. Grzegorz Mazur
Konsultacja: prof. Wojciech Narębski
Opracowanie graficzne i aranżacja: Maciej Skoczyński
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
ul. Wita Stwosza 12, I piętro – przestrzeń wystaw czasowych

Współorganizator: Fundacja im. gen. Elżbiety Zawackiej. Partnerzy: Galeria Krakowska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległosciowego, Muzeum Farmacji UJ w Krakowie. Partnerzy medialni: RMF, TVP 3 Kraków, TVP Historia, LoveKraków.pl, Dzieje.pl, Polska Zbrojna, Historia Polska Zbrojna, Kraków.pl. Współpraca redakcyjna: RMF Classic.

Foto, tekst: Piotr Koziarz

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila