start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
07.11.2017
Pogrzeb Bohaterów w Radecznicy

14 października 2017 r. w bazylice pod wezwaniem Świętego Antoniego w Radecznicy odbył się pogrzeb odkrytych 23 stycznia 2017 r. na cmentarzu rzymskokatolickim w Lublinie szczątków płk. Mariana Pilarskiego ps. "Grom”, "Jar”, "Bończa”, "Olgierd” i por. Stanisława Biziora ps. "Śmigło”, "Eam”, żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK-WiN zamordowanych na mocy wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego Polski Ludowej w dniu 4 marca 1952 roku.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły rodziny zamordowanych, przedstawiciel Prezydenta RP, rządu, władze miejscowe, Wojsko Polskie, Policja, IPN, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów oraz liczne delegacje organizacji niepodległościowych ze sztandarami, w tym AK, WiN, NSZ.   

Po Mszy świętej odprawionej pod przewodnictwem biskupa Edwarda Frankowskiego dalsze uroczystości odbyły się przed bazyliką i zakończyły złożeniem trumien ze szczątkami Bohaterów w krypcie bazyliki. Biskup Edward Frankowski w swojej homilii przedstawił działalność Bohaterów i stwierdził, że ruch oporu w okresie obu okupacji miał w klasztorze oparcie, skutkiem czego budynek został na wiele lat odebrany zakonowi bernardynów.

Po licznych przemówieniach, w tym rodzin obu Bohaterów, oddaniu salwy honorowej, nastąpiło składanie kwiatów i zniczy pamięci przed trumnami w krypcie.​ W uroczystościach brały udział delegacje wraz z pocztami sztandarowymi Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość” Obszaru Wschodniego z Lublina, Zamościa oraz Obszaru Południowego w Krakowie na czele z panią Prezes Zarządu Małgorzatą Janiec.

Szczególne podziękowanie należy się gwardianowi klasztoru bernardynów w Radecznicy o. Krystianowi Olszewskiemu i braciom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości. Rozdawana podczas uroczystości broszura o II Inspektoracie Zamojskim Armii Krajowej 1948-1950 autorstwa Bartłomieja Szyprowskiego bardzo wzbogaciła wiedzę przybyłych na uroczystości pogrzebowe.

Tekst i zdjęcia:
Małgorzata i Jacek Janiec

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Kochamy Bohaterów !! 2017-11-20 22:03:17
~ WiN OP Kraków
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila