start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
31.07.2017
Pogrzeb Leona Taraszkiewicza ps. "Jastrząb"

W dniach 15 i 16 lipca 2017 r. we Włodawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ppor. Leona Taraszkiewicza "Jastrzębia”, członka Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość”, który został ciężko ranny 3 stycznia 1947 r. w czasie szturmu na budynek zajmowany przez grupę ochronno-propagandową Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Siemieniu koło Parczewa. Zmarł po dwóch godzinach podczas transportu na konspiracyjną kwaterę. Został pochowany potajemnie przez członków Rejonu i Obwodu WiN Radzyń Podlaski na cmentarzu w Siemieniu.

15 lipca 2017 r. w Klasztorze oo. Paulinów we Włodawie od godz. 18:00 do 22:00 wystawiono trumnę ze szczątkami śp. Leona Taraszkiewicza. 16 lipca nastąpiło uroczyste przeniesienie trumny do kościoła pod wezwaniem św. Ludwika we Włodawie.

Uroczystości odbywały się w asyście żołnierzy Wojska Polskiego i kilkudziesięciu pocztów sztandarowych. Rozpoczęły się od Mszy św. w kościele św. Ludwika we Włodawie, której przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Homilię podczas mszy św. wygłosił kapelan Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Inspektoratu Radzyń, ks. Zbigniew Rozmysł, który stwierdził m.in., że poznanie historii życia Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb” zasiało w jego sercu ziarno patriotyzmu.

Po zakończeniu nabożeństwa odczytano listy okolicznościowe, m.in.: od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i Premier Beaty Szydło. Obecni byli również przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.  

Po uroczystej Mszy św. w intencji Bohatera uformowano kondukt pogrzebowy, który przemaszerował aleją Józefa Piłsudskiego na Cmentarz Wojenny przy ul. Lubelskiej.

Tam też odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Po odmówieniu modlitwy przez biskupa siedleckiego, głos zabrał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. W swoim przemówieniu stwierdził m.in., że Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” wrócił do swoich rodzinnych stron. Dodał również, że IPN nie spocznie póki nie odnajdzie innych bohaterów, których miejsca pochówków pozostają nieznane – w tym Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, brata „Jastrzębia”. Następnie przemówił p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Po nim głos zabrał mjr Stanisław Pakula ps. „Krzewina”, ostatni żyjący podkomendny Leona Taraszkiewicza, który w bardzo emocjonalnym przemówieniu wyraził wdzięczność, że tak wiele osób przybyło na pogrzeb jego „ukochanego komendanta”. Na końcu wystąpił siostrzeniec „Jastrzębia” Ryszard Otta, który w imieniu rodziny Leona Taraszkiewicza podziękował wszystkim zebranym za uczestnictwo w uroczystościach. Z podziękowaniami zwrócił się również do osób i instytucji, za których przyczyną udało się odnaleźć szczątki „Jastrzębia”.

W uroczystościach pogrzebowych wzięło  udział wiele delegacji ze sztandarami Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz członkowie Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z Prezesem Zarządu Głównego panem Zbigniewem Młyńcem na czele, wielu członków Obszaru Wschodniego "WiN” wśród nich Marek Franczak syn sierż. Józefa Franczaka "Lalusia” oraz kilkunastoosobowa delegacja Zrzeszenia "WiN” Obszaru Południowego z Krakowa z Honorowym Prezesem por. Wacławem Szaconiem ps. "Czarny” i panią prezes Małgorzatą Janiec. Obecny był też Prezes "Zaporczyków” syn  Zdzisława Brońskiego "Uskoka” pan Adam Broński.

W listopadzie 2016 r. z grobu znajdującego się na cmentarzu w Siemieniu, niedaleko Parczewa, ekshumowano szczątki Leona Taraszkiewicza. W 1991 r. postawiono tam pomnik, na którym znalazły się pełne dane Leona Taraszkiewicza. Wtedy nie przeprowadzono jednak ekshumacji. O ekshumację zwłok Taraszkiewicza zwróciła się do wojewody lubelskiego siostra „Jastrzębia” – Rozalia Otta. 21 kwietnia tego roku IPN potwierdził jego tożsamość. W 2009 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

„Jastrząb” został pochowany w mogile będącej także symbolicznym grobem jego brata – również żołnierza WiN – Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, którego faktyczne miejsce pochówku jest nieznane.

Link do biogramu:
http://podziemiezbrojne.blox.pl/2006/03/por-Leon-Taraszkiewicz-Jastrzab-i-ppor-czw-Edward-2.htmlTekst i Zdjęcia:
Małgorzata i Jacek Janiec

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Czesc i Chwala Bohaterom!!! 2017-08-18 04:29:17
~ PoloniaArizona
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila