start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
26.01.2017
Pogrzeb por. Romana Borusiewicza ps. "Żmudzin"

13 stycznia 2017 r w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim odbył się pogrzeb śp. por. Romana Borusiewicza ps. "Żmudzin”, żołnierza Armii Krajowej.

Mszę świętą w cmentarnej kaplicy odprawił  ks. dr hab. Dariusz Oko rezydent Parafii Świętej Jadwigi w Krakowie. W pogrzebie oprócz rodziny, znajomych i kolegów kombatantów ze Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie brał udział poczet sztandarowy wystawiony przez harcerzy ZHR z 5. Krakowskiej Drużyny Wędrowników "Orkan” oraz delegacja Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość” Obszaru Południowego w Krakowie i Stowarzyszenia Inspektoratu Armii Krajowej "Maria” 106 DP.

Po przejściu konduktu pogrzebowego na miejsce pochówku i odprawieniu modlitw nad trumną zmarłego przedstawiciel Środowiska AK Obszaru Lwowskiego pan Stanisław Czerny przedstawił obecnym życiorys Zmarłego i wygłosił słowa pożegnalne. Na grobie Zmarłego złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci.

Por. Roman Borusiewicz, syn Tadeusza i Walerii Hrynków ur. 16 maja 1926 r. w Boratynie

Jako harcerz brał udział w wojnie obronnej 1939 r. w oddziałach przeciwlotniczych. W czerwcu 1943 r. zaprzysiężony pod pseudonimem "Żmudzin” przez Tyszkiewicza i skierowany do oddziałów samoobrony Sokala (woj. Lwowskie). Oddziały samoobrony miały na celu obronę miejscowej ludności przed atakami Ukraińców. W maju 1944 r. wyjechał do rodziny koło Jasła i tam został zaprzysiężony do oddziałów Armii Krajowej 5 Pułku Strzelców Podhalańskich. Wykonywał funkcję łącznika i pracował przy załadunkach broni ze zrzutów. W czasie zbliżania się frontu sowieckiego przeszedł bez broni na tyły sowieckie. Znając ich metody z czasów okupacji nie ujawnił się. W 1945 r. po przyjeździe do Krakowa był przesłuchiwany przez UB, ale odmówił współpracy i donoszenia na współpracowników. W 1990 r. przyjęty do ŚZŻAK Okręg Małopolska, a następnie do Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie. Organizował spotkania, uroczystości, pogrzeby oraz opiekę nad Pocztem Sztandarowym Okręgu Lwowskiego AK. Pełnił funkcję członka Zarządu Okręgu Obszaru Lwowskiego w Krakowie jak również Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej i Odznaczeń w Środowisku Lwowskim AK.

Odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza”.

Zmarł 3 stycznia 2017 w Krakowie.
Cześć Jego Pamięci !

Tekst:Jacek Janiec, zdjęcia: Kasper Bednarek

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Czesc i Chwala Bohaterom!!! +++Rest In Peace+++ 2017-02-16 05:38:55
~ Polonia Arizona
Cześć Jego Pamięci!!! 2017-02-15 16:54:12
~ WiN OP Kraków
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila