start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
22.11.2017
Pogrzeb żołnierza AK-WiN ś.p. ppor. Mieczysława Jankowskiego

27 października 2017 r. w Kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Skale odbył się pogrzeb śp. ppor. Mieczysława Jankowskiego  ps. ,,Cichy” żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość”.

Mieczysław Jankowski urodzony w Skale 20 marca 1927 roku, syn Piotra i Marianny, zmarł 25 października 2017 r. w Skale. Przez ostatnie lata swojego życia poważnie chorował. Przysięgę Armii Krajowej złożył w marcu 1944, w wieku 17 lat, przed dowódcą placówki Wacławem Synowcem ps. „Groźny” i jego zastępcą Mikołajem Jakubkiem ps. „Burza”, w obecności Wojciecha Domagalskiego ps. „Pchła”. Po złożeniu przysięgi Mieczysław przyjął pseudonim „Cichy” i został skierowany na odbycie szkolenia w zakresie żołniersko- bojowym oraz pracy wojskowej w warunkach konspiracji. Po odbytym szkoleniu pełnił funkcję łącznika pomiędzy placówką w Skale a placówką w Cianowicach i Sułoszowej oraz pomiędzy dowódcami plutonów i dowództwem kampanii. Dowódcą kampanii był por. mjr Jan Madejski ps. „Rozważny”. Mieczysław pozostał czynnym członkiem AK do 1945 roku. Był także do czasu choroby aktywnym członkiem „WiN”.

Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie z dnia 20 grudnia 1949 r. Mieczysław Jankowski został skazany na karę 6 lat więzienia, utratę praw na rok i przepadek mienia. Mieczysław, skazany jako młody chłopak (22 lata), pozbawiony został najpiękniejszych lat życia. W czasie śledztwa i w czasie przebywania w areszcie egzystował w nieludzkich warunkach, był poddawany torturom fizycznym, znęcano się nad nim moralnie. W czasie odbywania kary więzienia był nieustannie szykanowany, gnębiony przez służby. Odbywał karę w bardzo ciężkich warunkach. Przebywał w więzieniu od 14 września 1949 r. do 23 marca 1954 r. Mieczysław więziony był kolejno na UB w Olkuszu oraz w więzieniach w Krakowie, Rawiczu, Potulicach i Strzelcach Opolskich, gdzie pracował w kamieniołomach. Czyny za które został skazany miały charakter polityczny.

Po Mszy św. odprawionej przez proboszcza parafii ks. Jana Robaka, w kondukcie pogrzebowym trumna ze zwłokami zmarłego została odprowadzona w asyście pocztów sztandarowych na cmentarz, gdzie odbyły się dalsze uroczystości pogrzebowe. W uroczystościach pogrzebowych brała udział rodzina oraz delegacje organizacji kombatanckich Armii Krajowej Koło w Olkuszu, Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość” Obszaru Południowego w Krakowie ze sztandarem i Szkoły Mundurowej w Skale ze sztandarem AK Inspektoratu "Maria” 106 DP-WiN.

Po uroczystościach na grobie zmarłego złożono kwiaty i zapalono światła pamięci.
Cześć i chwała dzielnemu żołnierzowi, a Jego duszy wiekuisty pokój.

Tekst i zdjęcie:
Małgorzata i Jacek Janiec oraz rodziny śp. „Cichego”

 

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila