start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
24.10.2017
Pomnik Juliusza Lea - prezentacja projektów

Do piątku 27 października w Muzeum AK można oglądać projekty przygotowane w konkursie rzeźbiarsko-architektonicznym na opracowanie koncepcji pomnika Juliusza Lea – prezydenta Krakowa w latach 1908-1918.

Pomnik ma stanąć u zbiegu ulic Józefińskiej i Nadwiślańskiej. W zamkniętym konkursie udział wzięło pięciu artystów. Zwyciężyła koncepcja opracowana przez prof. ASP Karola Badyny i Łukasza Podczaszego, która przedstawia prezydenta przed biurkiem, przy którym planuje rozwój miasta. Prezydentura Lea doprowadziła do powstania tzw. Wielkiego Krakowa. Najważniejszym przedsięwzięciem w procesie rozszerzania granic miasta było scalenie dwóch dotychczas niezależnych organizmów miejskich: Krakowa i Podgórza.

Uroczyste odsłonięcie pomnika planowane jest na 21 lutego 2018 r., w setną rocznicę śmierci Juliusza Lea. Projekty, w tym zwycięską koncepcję, można oglądać bezpłatnie w Muzeum AK do piątku. Dla zwiedzających, którzy odwiedzą nas w tym czasie, a będą chcieli zobaczyć również wystawę stałą, Muzeum przygotowało specjalną ofertę.

Relacja z rozstrzygnięcia konkursu:
http://krakow.pl/aktualnosci/214332,33,komunikat,znamy_nazwisko_autora_pomnika_juliusza_lea.html
 

Tekst, foto: Piotr Koziarz

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila