start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
21.05.2015
Por. Wacław Szacoń Honorowym Prezesem WiN

W dniu 21 maja 2015 r. w 66. rocznicę bohaterskiej śmierci kpt. Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok" (21 maja 1949 r.), odbyło się uroczyste nadanie tytułu Honorowego Prezesa Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie, żołnierzowi AK-WiN por. Wacławowi Szaconiowi ps. "Czarny".

W uroczystościach wzięli udział: pani Irena Okulicka - Kaczmarek bratanica gen. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek", ostatniego komendanta Komendy Głównej Armii Krajowej, płk Tadeusz Bieńkowicz ps. "Rączy" kawaler Orderu Virtuti Militari, kpt. Irena Wesołowska - Szare Szeregi, pani Krystyna Jachimek więzień polityczny, kpt. Stanisław Szuro, więzień polityczny, kpt. Emil Wałęga żołnierz AK-WiN, Dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa "Nila" dr hab. Janusz Mierzwa oraz członkowie Zrzeszenia "WiN".

Uroczystość prowadziła Prezes Zrzeszenia "WiN" OP Małgorzata Janiec. Po odczytaniu Uchwały Zarządu Zrzeszenia "WiN" OP w Krakowie, przedstawiono postać por. Wacława Szaconia i jego przynależność do oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka". Podkreślono jego wspólną walkę i kontakt z ostatnim partyzantem Józefem Franczakiem ps. "Laluś", który zginął w walce z UB w 1963 r. Przypomniano okoliczności bohaterskiej śmierci "Uskoka" i odmówiono modlitwę za poległych i zmarłych członków "WiN".

Następnie nadano uroczyście dwa członkostwa nowym członkom poprzez złożenie przysięgi i wręczenie legitymacji "WiN".

Swoje wspomnienia z czasów walk z okupantami przedstawił nowo wybrany Honorowy Prezes.

Nastepnie pani kpt. Irena Wesołowska, jako pełnomocnik Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie, wręczyła Prezes ZOP Z "WiN" Małgorzacie Janiec "Medal za Zasługi dla ŚZŻAK".

Spotkanie przebiegało w koleżeńsko - rodzinnej atmosferze. Radzie Dzielnicy I Stare Miasto dziękujemy za użyczenie sali obrad.

Więcej o por. Wacławie Szaconiu >>>

tekst i fot. Jacek Janiec

**********

Wacław Szacoń

Urodzony w 1926 r. w rodzinie chłopskiej. Uczeń technikum w Lublinie. Żołnierz oddziałów AK, samoobrony AK i WiN Zdzisława Brońskiego ps. "Uskok". Aresztowany przez UB w kwietniu 1949 r. w Krzczonowie i skazany na karę śmierci, zamienioną na długoletnie więzienie. Po odzyskaniu wolności wspierał aż do tragicznej śmierci ostatniego ukrywającego się partyzanta majora "Zapory" - Józefa Franczaka ps. "Lalek".

ta informacja posiada w swojej galerii zdjęć:  8  na stronach:  1
wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila