start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
29.03.2018
Pożegnaliśmy kpt. Irenę Stettner ps. "Greta"

Pogrzeb poprzedzony Mszą św. odbył się na Cmentarzu Rakowickim. Ostatnie pożegnanie zgromadziło oprócz rodziny również delegację NŚZŻAK Zarząd Główny w Krakowie. Odbyło się ono zgodnie z ceremoniałem wojskowym przy trumnie wystawiono posterunek honorowy, sygnalista zagrał sygnał wojska, „Ciszę” oraz „Śpij Kolego”. Słowa pożegnania wygłosił mjr Jerzy Krusenstern ps. "Tom" przybliżając obecnym postać Zmarłej, Jej działalność w konspiracji oraz na rzecz Kombatantów. W ostatnim pożegnaniu nie zabrakło również delegacji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, do którego Zmarła przekazała m.in. swoje pistolety.

Kpt. Irena Zofia Stettner ps. Greta – ur. 14.01.1922 r. Sławków, zm. 20.03.2018 r., Kraków

Córka legionisty I Brygady, który w 1939 r. przedostał się do Francji i walczył pod Narwikiem, następnie dostał się do niewoli niemieckiej, z której uciekł i wrócił do Krakowa. Cała rodzina włączyła się w działalność konspiracyjną (ojciec, dwaj bracia i Irena, tylko matka formalnie nie była zaprzysiężona). Irena Żmudka została wprowadzona do konspiracji przez Tadeusza Wolnego ps. „Boruta” i zaprzysiężona 14 lutego 1942 r. w krypcie na Skałce przez Mariana Markowskiego „Sokoła” do Zgrupowania „Żelbet” w którym została łączniczką w Kompanii Baonu III dowodzonego przez  por. Jana Stettnera „Sarmate”, a następnie, nie zrywając łączności z kompanią macierzystą, została przeniesiona do batalionu ppor. Józefa Golińskiego „Orawy”.

W konspiracji do stycznia 1945 r. kolejno była łączniczką, kierowniczką łączności (zorganizowała grupę łączności), kolporterką oraz członkinią drużyny dywersyjnej I baonu 20 pp AK. W 1944 r. współpracowała ze Zbigniewem Foremnym ps. „Kulawy” przy konserwacji, melinowaniu, transporcie i zakupie broni (krótkiej i maszynowej); jedna ze skrytek znajdowała się przy ul.Miodowej. Brała udział w akcjach dywersyjnych batalionu „Orawa” m.in. w akcja na Wandera (krypt. „Cukier”). Od stycznia do września 1945 r. była kurierką u płk./gen. bryg. Bolesława Nieczui-Ostrowskiego ps. „Tysiąc” przewożąc bibułę z punktu kontaktowego przy ul. Siemiradzkiego w Krakowie do Skalbmierza, Charsznicy, Wolbromia. We wrześniu 1945 r. musiała się ujawnić gdyż dowiedziała się, że jest poszukiwana na terenie Skalbmierza i rozpoczęła pracę w Komisji Likwidacyjnej do spraw b. AK, której przewodniczącym był płk. dypl. Franciszek Faix („Turnia-Bystrzański”). W konspiracji awansowana do stopnia porucznika czasu wojny.

W 1946 r. przekazała kwotę 14 500 zł otrzymanych za pracę w Komisji Likwidacyjnej na rzecz pomocy rodzinom poległych żołnierzy AK „Żelbet”, w tym też roku zdała maturę, a w 1947 r. wyszła za mąż za mjra Adama Stettnera. W 1950 r., ukończyła Wydział Rolniczy na UJ. Pracowała w Krakowie, na Mazurach i Śląsku.

Aktywnie włączyła się do pracy na rzecz kombatantów, była członkiem Zarządu i przewodniczącą Komisji Weryfikacyjnej. Zaangażowana w prace na rzecz pomocy Kombatantom w Funduszu Pomocy Żołnierzom AK. Od 1988 r. w Niezależnym Ruchu Kombatantów, w 1989 r. Związku Żołnierzy AK, następnie w Oddziale Krakowskim ŚZŻAK, Muzeum Historii Armii Krajowej, od 2013 w Niezależnym ŚZŻAK ZG Kraków. Do Muzeum AK przekazała m.in. swoją broń. Dokąd pozwalało zdrowie była obecna na wszystkich uroczystościach rocznicowych oraz spotkaniach w Muzeum AK.

Odznaczona została m.in.: Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Akcji „Burza”, Odznaką i Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Srebrną odznaką Zasłużony dla Województwa Katowickiego, Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Tekst i foto: Małgorzata Koszarek

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Jezu, za jej wierną służbę Polsce, daj, proszę, wieczny spoczynek i radość w Królestwie Niebieskim. 2018-04-12 12:53:09
~ Ignis
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila