start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
22.05.2017
Rocznica walk stoczonych w Łęgu 8 maja 1944 r.

W dniu 8 maja 2017 r. Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Krakowie zorganizował uroczystość z okazji 73. rocznicy walk w Łęgu żołnierzy AK zgrupowania ,,Żelbet” i cichociemnych w obronie magazynu broni pochodzącej ze zrzutu.

W uroczystości udział wzięli:
ojciec Jerzy za Zgromadzenia Braci Mniejszych Kapucynów, p. kpt. Irena Wesołowska, p. mjr Jerzy Krusenstern, p. kpt. Stanisław Szuro, p. por. Wacław Szacoń, p. Piotr Kurek reprezentujący ZG ŚZŻ AK, kombatanci ze 106 DP Inspektoratu „Maria”, Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie, dr Dawid Golik reprezentujący IPN w Krakowie, p. Małgorzata Koszarek reprezentująca Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, młodzież z Gimnazjum Nr 74, przedstawiciele Małopolskiej Rady ds. Kombatantów oraz zaprzyjaźniona z naszym Stowarzyszeniem grupa  „Wiślackich Patriotów”.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęto modlitwą „Anioł Pański”. Po powitaniu znakomitych gości, autentycznych Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych, krótkie wspomnienie historii walk przedstawił p. dr Dawid Golik z IPN O/Kraków i p. Jacek Janiec, członek Zarządu „WiN”. Po odmówieniu modlitwy za wszystkich zmarłych, poległych w obronie niepodległości Ojczyzny i zakatowanych na śmierć w katowniach UB, złożono wieńce, kwiaty i zapalono Światełka Pamięci.

Aby pamięć o nich nie zginęła w mrokach niepamięci.

W nocy 14/15 kwietnia 1944 r. na placówkę „Kura” położoną na polach w  Mokocicach w okolicy Proszowic, dowodzoną przez Franciszka Szopę dowódcę kompani 3 batalionu 8 Pułku Ułanów Zmotoryzowanych AK  samolot Halifax JP-180 „V” w operacji Weller 11, dowodzony przez pilota Kazimierza Szrajera zrzucił ekipę skoczków:

ppor. Kamińskiego Bronisława ps. „Golf”,
ppor. Wątróbskiego Jerzego ps. „Jelito”,
ppor. Niemczyckiego Jerzego ps. „Janczar”,
ppor. Lecha Włodzimierza ps. „Powiślak”.

Wraz ze skoczkami na placówkę w dwóch nalotach z wysokości 2000 stóp zrzucono 12 zasobników i sześć paczek z bronią, granatami, amunicją i materiałami wybuchowymi. Cichociemnych i sprzęt ukryto koło Proszowic w oczekiwaniu na przerzut broni do Krakowa. W dniu 6 maja por. Adam Żuwała ps. „Gołąb”, dowódca kompani „Marysia” po przetestowaniu sprzętu poprowadził swój oddział wraz z cichociemnymi do Krakowa. Pomiędzy Bieńczycami i Czyżynami natknęli się na granatowych policjantów z Czyżyn. Po poinformowaniu policjantów, że są specjalnym oddziałem Sipo, pewni swojego bezpieczeństwa poszli do gospodarstwa Józefa Bobera ps. „Karp” w Łęgu, gdzie wraz z pięcioma żołnierzami ochrony ulokowali cichociemnych z transportem broni. Osłoną magazynu broni dowodził cichociemny ppor. Bronisław Kamiński ps. ,,Golf”. Komenda niemieckiej policji porządkowej poinformowana przez granatowego policjanta, prawdopodobnie Dąbrowieckiego, wysłała do Łęgu duży oddział żandarmerii. Oddział otoczył dom i go zaatakował. W wyniku zażartej obrony osaczonych, dysponujących dużą ilością broni, bohaterską śmiercią polegli cichociemni:

ppor. Kamiński Bronisław ps. „Golf”,
ppor. Lech Włodzimierz ps. „Powiślak”,
ppor. Wątróbski Jerzy ps. „Jelito”,
oraz Żołnierze Armii Krajowej:
Walczak Henryk ps. „Waligóra”,
Szewczyk Zygmunt ps. „Tygrys”,
Korol Leszek ps. „Krzyś”.

Natomiast przebili się przez okrążenie Jerzy Niemczycki ps. „Janczar”, Edward Grzyb ps. „Sęp”, Zbigniew Dudzikowski ps. „Wyrwidąb”, Tadeusz Żuwała ps. „Rezuła” i wraz z przybyłym Adamem Żuwałą ps. „Gołąb” przeprawili się przez Wisłę do Płaszowa. Niemcy zabili jeszcze na miejscu 75-letnią Eleonorę Tynor i jej 13-letniego wnuka Kazimierza. W wyniku ran zmarła w szpitalu Anna Stachowicz. Strat własnych Niemcy nie podali, prawdopodobnie od strzałów „Rezuły” zginął SS Sturmscharführer Hans Steinke.

Cześć i Chwała Bohaterom!

oprac.: Jacek Janiec
zdjęcia: Paweł Porębski

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Czesc i Chwala Bohaterom!!! 2017-05-30 19:44:56
~ PoloniaArizona
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila