start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
11.10.2017
Spotkanie Środowiska AK Lwów - kpt. Irena Wesołowska majorem

18 września 2017 r. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ,,Nila” w Krakowie odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie.

Po przywitaniu przybyłych kombatantów, ich przyjaciół, zastępcy dyrektora Muzeum AK pani Joanny Mrowiec oraz zaproszonych gości nastąpiło odmówienie modlitwy za wszystkich poległych i zmarłych żołnierzy Wojska Polskiego, obrońców Polski w 1939 r. oraz żołnierzy Armii Krajowej.

Po modlitwie nastąpiło uroczyste wręczenie pani kapitan Irenie Wesołowskiej nominacji na stopień majora nadanego i podpisanego przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.

Po uroczystości p. Jacek Janiec złożył relację z kilkudniowej wyprawy do Lwowa zorganizowanej przez Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość” Obszaru Południowego. Wyprawa miała na celu zwiedzanie Lwowa, cmentarza Łyczakowskiego w tym Obrońców Lwowa - "Orląt Lwowskich”, na którym pozostawiono kilkadziesiąt zniczy i biało-czerwone chorągiewki.

Przekazano też dla polskich szkół i mieszkających tam Polaków publikacje patriotyczne i religijne, między innymi od Muzeum AK, IPN i Zrzeszenia "WiN”. Pan Stanisław Czerny ponownie przypomniał o ciągłych pracach ratowania zabytków cmentarza Łyczakowskiego, natomiast pan kpt. Włodzimierz Wolny opowiedział zebranym o walkach obrony Lwowa we wrześniu 1939 r., których był uczestnikiem. Zrelacjonował tragiczne położenie kresowian w obliczu dwóch okupacji i nagminnej zdrady Polaków przez ludność żydowską i ukraińską.

Dziękujemy dyrekcji, pracownikom Muzeum AK, Zrzeszeniu "WiN” za pomoc w zorganizowaniu spotkania, które prowadził prezes Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. ,,Orląt Lwowskich” w Krakowie, Jacek Janiec (funkcja społeczna bez uprawnień kombatanckich).

Podczas spotkania wszystkim obecnym przekazano Biuletyn Wewnętrzny Środowiska AK Lwów i archiwalny egzemplarz miesięcznika "WiN” Orzeł Biały. Spotkanie rejestrowane było przez p. Kaspra Bednarka.

Tekst: Małgorzata i Jacek Janiec
Zdjęcia: Aleksander Czerniewicz

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Pani major Irenie Wesołowskiej serdecznie gratulujemy! 2017-10-22 13:26:44
~ WiN OP Kraków
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila