start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
30.03.2017
Spotkanie Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego - marzec

20 marca 2017 r. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila” w Krakowie odbyło się spotkanie Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. "Orląt Lwowskich” w Krakowie. W spotkaniu uczestniczył  dyrektor Muzeum AK dr Marek Lasota.

Po przywitaniu przybyłych kombatantów, dyrektora Muzeum oraz członków wspomagających prace Środowiska odmówiono modlitwę za ostatnio zmarłych kombatantów Obszaru Lwowskiego AK: por. Romana Borusiewicza ps. "Żmudzin” i Władysława Załogowicza ps. "Felek”. Następnie dyrektor Muzeum dr Marek Lasota przedstawił  plany dot. kierunków dalszego rozwoju Muzeum po objęciu przez niego funkcji dyrektora. Zauważył, że w przestrzeni wystawy muzealnej w bardzo małym stopniu eksponowane są walki żołnierzy AK na całych Kresach oraz że funkcjonowanie i działalność AK na Kresach wymaga dopracowania  w przyszłych planach ekspozycyjnych. Obecni członkowie Środowiska dziękując dyrektorowi za złożoną deklarację podkreślili, że Kresy zostały zaatakowane kilkakrotnie: najpierw przez Sowietów, następnie przez Niemców i ponownie przez Sowietów. Na całym terenie Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich organizowane były oddziały samoobrony przed zbrodniami OUN-UPA.

Następnym punktem spotkania było wspomnienie wielkiego polskiego naukowca i patrioty prof. Rudolfa Weigla, światowej sławy biologa, odkrywcy szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu. Jego działalność pomogła uratować tysiące istnień ludzkich. Współpracował z Armią Krajową. Pochowany jest na cmentarzu Rakowickim, o czym przypomina niedawno wydana książka "Mogiły Lwowian i Kresowian na cmentarzach Krakowa” część 1, wydawca TMLiKPW w Krakowie.

Na koniec spotkania zebrani złożyli sobie wzajemnie Wielkanocne życzenia świąteczne. Wszystkim obecnym wręczono Wewnętrzny Biuletyn Informacyjny Środowiska AK Lwów, Śpiewnik Pieśni Żołnierzy Wyklętych wydany przez Małopolskie Centrum Edukacji, archiwalny egzemplarz miesięcznika Zrzeszenia WiN "Orzeł Biały” oraz publikację Wiktora Poliszczuka ,,Zbrodnie UPA”.

Można  było również nabyć kwartalnik TMLiKPW „Cracovia Leopolis”. Spotkanie prowadził prezes Środowiska Obszaru AK Lwów w Krakowie Jacek Janiec. Relacja nagrana została w części przez sekretarza Środowiska Kaspra Bednarka.

Dyrekcji Muzeum AK, pracownikom oraz Zrzeszeniu ,,WiN” dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Relacja : Jacek Janiec
Zdjęcia: Małgorzata Janiec

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Dziekujemy panstwu Janiec za zaangazowanie i troske o kombatantow AK. 2017-04-07 17:53:10
~ Polonia Arizona
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila