start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
24.04.2018
Sukces w poszukiwaniach Liberatora z 1944 r.

Na zaproszenie Społecznego Komitetu Upamiętnienia Poległych Pilotów SAAF/RAF Stowarzyszenie „Wizna 1939” przeprowadziło poszukiwania szczątków samolotu, lecącego ze zrzutami dla AK, który rozbił się w rejonie Kocina-Opatowiec w dniu 16/17 października 1944 r. W wyniku zestrzelenia w rozbitym samolocie zginęło 7 lotników. Jeden uratował się, skacząc na spadochronie z płonącego samolotu. Przejęty przez Oddział Dywersyjno-Partyzancki ,,LOT” Armii Krajowej dowodzony przez sierż. Mieczysława Jańca ps. ,,Lot” Inspektoratu ,,Maria” 106 DPAK, został ukryty, wyleczony z odniesionych ran i po pewnym czasie przekazany dalszym strukturom AK w Rachwałowicach do dworu p. Gawrońskich.

Szczegóły opisane zostały na stronie:

http://www.liberatorew250.com.pl/

Prace poszukiwawczo-badawcze w rejonie miejsca upadku zlokalizowały części i szczątki rozbitego samolotu. Wydobyto wiele elementów samolotu, począwszy od cięższych do drobnych. Bardzo pomocny w ustalaniu lokalizacji był świadek tych wydarzeń p. Stanisław Jarkiewicz. Najcięższe elementy wydobyto z głębokości około 3,5 m. Wydarzenie zostało udokumentowane przez ekipę TVP Historia prowadzoną przez redaktora Adama Sikorskiego, oraz licznych dziennikarzy i fotografów. W identyfikacji części pomagał ekspert lotnictwa. Pomoc w zorganizowaniu poszukiwania szczątków rozbitego samolotu i serdeczną gościnność zorganizowali członkowie Komitetu: Adam Jarkiewicz, Jakub Różycki i wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk. Bardzo pomocna i niezbędna okazała się koparka i wóz Ochotniczej Straży Pożarnej z Kociny. Kombinezon uratowanego pilota sgt. Ronalda Pithera znajduje się na ekspozycji stałej w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ,,Nila” w Krakowie. Muzeum AK, we współpracy z TVP Historia, przygotowało krótki film  o tym wydarzeniu:

https://vod.tvp.pl/video/kryptonim-muzeum-szlak-amii-krajowej,liberator-nad-opatowcem,34940383

W imieniu Społecznego Komitetu Upamiętnienia Poległych Pilotów SAAF/RAF wszystkim, którzy zorganizowali to wydarzenie i przyczynili się do jego sukcesu składam serdeczne podziękowania i uściski dłoni.

Jacek Janiec

 

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila