start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
09.01.2018
Tablica upamiętniająca ofiary "Operacji Polskiej" NKWD

8 stycznia 2018 r. w 80. rocznicę „Operacji Polskiej” NKWD na Placu o. Adama Studzińskiego w Krakowie miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej Polaków-ofiary tej sowieckiej zbrodni dokonanej na naszych rodakach. Szacuje się, że w latach 1937-1938 wymordowano co najmniej 111 tys. Polaków, choć szacunkowe dane podają nawet liczbę 200 tys. ofiar.

Planową akcję rozpoczął rozkaz z 11 sierpnia 1937 r. o wymordowaniu Polaków zamieszkałych na terenie ZSRR, którzy na mocy traktatu podpisanego 18 marca 1921 r. w Rydze, kończącego wojnę polsko-bolszewicką w latach 1919-1920, pozostali na terenie Związku Sowieckiego. Byli to m.in. rdzenni mieszkańcy I Rzeczypospolitej i potomkowie zesłańców z czasów carskich w liczbie ponad miliona.

Ludobójstwo trwało od 15 sierpnia 1937 r. do 15 listopada 1938 r. i zostało przeprowadzone przez funkcjonariuszy NKWD. Inicjatorem operacji polskiej NKWD był sam Stalin, a ówczesny ludowy komisarz bezpieczeństwa państwowego Nikołaj Jeżow dostarczył mu „argumentów”. Według niego większość Polaków – głównie na Białorusi i Ukrainie – była członkami Polskiej Organizacji Wojskowej, agentami wywiadu Wojska Polskiego albo policji politycznej, a zatem elementem niepożądanym dla komunistów.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00; uczestniczyły w niej m.in.: władze IPN z Warszawy na czele z prezesem dr. Jarosławem Szarkiem władze oraz Krakowa, przedstawiciele Sejmu, władz wojewódzkich i samorządowych, kuratorium oświaty, policji, NSZZ „Solidarność”, organizacji społecznych i kombatanckich, delegacja Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz dyrekcja, nauczyciele i młodzież XLIV Liceum Ogólnokształcącego. Prezes IPN dr Jarosław Szarek przekazał małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak pierwszy egzemplarz teki edukacyjnej na temat operacji polskiej NKWD. Materiały te trafią również do każdej szkoły ponadpodstawowej w kraju. Symboliczną opiekę nad odsłoniętą tablicą przejęła młodzież XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Stanisława Konarskiego w Krakowie.

Poświęcenia tablicy dokonał ks. bp. Jan Szkodoń. Po uroczystości nastąpiło składanie kwiatów przez delegacje, nie zabrakło wśród nich i wiązanki od Muzeum AK w Krakowie.

Link do relacji z uroczystości
https://www.youtube.com/watch?time_continue=597&v=ERF9tApbE6k

Tekst i fot.: Małgorzata Koszarek

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila