start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
14.12.2017
Tablica upamiętniająca żołnierzy czeskich i słowackich w Bronowicach.

11 grudnia 2017 r. u zbiegu ulic: Katowickiej i Palmowej w krakowskich Bronowicach Małych staraniem Rady Dzielnicy VI Bronowice, Towarzystwa Przyjaciół Bronowic oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana odsłonięta została tablica upamiętniająca miejsce stacjonowania czeskich i słowackich żołnierzy zmuszanych do ucieczki ze swojej ojczyzny.

W uroczystości uczestniczył przedstawiciel naszego Muzeum.

Po utworzeniu Protektoratu Czech i Moraw w marcu 1939 r., przybyła do Polski spora grupa czeskich i słowackich żołnierzy, a wśród nich duża liczba lotników.  Zostali oni zakwaterowani w prowizorycznych koszarowych barakach w podkrakowskich Bronicach Małych. Po agresji Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. żołnierze Legionu Czeskiego i Słowackiego włączyli się do działań wojennych. Planowano również sformowanie Czechosłowackiej Eskadry Lotniczej jednak większość lotników ewakuowana została do Francji, a później do Wielkiej Brytanii. W Bronowicach przebywało 0k  200 żołnierzy, w tym gen Ludwik Svoboda – późniejszy Prezydent Czech i Josef František pilot Dywizjonu 303 - as lotnictwa polskiego i czechosłowackiego oraz 4. na liście asów alianckich.

Tekst i fot. Robert Springwald

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila