start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
30.12.2016
Tak było: 2016. Tak będzie: 2017

Kompleksowa konserwacja broni, modernizacja systemu zabezpieczeń, nowe unikalne zbiory, 13 wystaw, około 50 muzealnych wydarzeń oraz statuetka „Słoneczników” za warsztaty „Zostań asem wywiadu” – czas na podsumowanie 2016 roku w Muzeum AK.

Broń jak nowa i nowe eksponaty

W zbiorach Muzeum Armii Krajowej znajduje się ponad 300 sztuk broni. Niektóre egzemplarze nie przechodziły konserwacji od czasów II wojny światowej, a większość od momentu pozyskania ich do Muzeum. We wrześniu po ponad półrocznej pracy odnowione zabytki w idealnym stanie wróciły do gablot. W szczególności tych na pierwszym piętrze, gdzie znów można oglądać bogatą kanadyjską kolekcję dr. Stanisława Wcisło ps. „Junak”. Dzięki tej konserwacji Muzeum kończy pierwszy etap kompleksowego zabezpieczenia obiektów wykonanych z metalu. Co istotne, całą tę operację, instytucja sfinansowała ze środków własnych. Więcej o procesie konserwacji przeczytać można na stronie:

http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,konczy-sie-proces-konserwacji-broni-eksponaty-wracaja-na-wystawy,778.html

2016 rok był przełomowy również ze względu na przeprowadzoną po raz pierwszy renowację czterech historycznych sztandarów organizacji kombatanckich. Była ona możliwa dzięki dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego:

http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,sztandary-po-renowacji,733.html

Oprócz zakrojonej na szeroką skalę akcji zabezpieczania dotychczasowych zbiorów w 2016 roku Muzeum Armii Krajowej pozyskało kilkanaście unikalnych pamiątek, wśród których wyróżnić trzeba:
- jeden z nielicznych mundurów Żołnierza Wyklętego, jaki przetrwał do naszych czasów,
- archiwum po Stanisławie Kasznicy, Żołnierzu Wyklętym, ostatnim komendancie Narodowych Sił Zbrojnych,
- model łagru wykonany przez byłego łagiernika – Henryka Kosiora,
- jeden ze 105 wyprodukowanych radioodbiorników OP3 przeznaczonych dla Cichociemnych,
- pilotkę cichociemnego Przemysława Bystrzyckiego,
- pasiak więźniarki z KL Ravensbruck,
- dokumenty po Stanisławie Mierzwie, sądzonym w „Procesie Szesnastu”.

Więcej informacji o nowych zbiorach:

Warsztaty ze Słonecznikiem

Bardzo dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyły się warsztaty „Zostań asem wywiadu”, realizowane w ramach programu „Bon Kultury” Województwa Małopolskiego. Fakt ten dostrzegli również organizatorzy konkursu „Słoneczniki” przyznając Muzeum AK nagrodę dla najbardziej rozwojowej inicjatywy w kategorii Logika. "Warsztaty uczą cierpliwości, logicznego myślenia, rozwijają kreatywność oraz pokazują jak osiągnąć wymarzony cel. Zajęcia są dla uczestników bardzo angażujące, uczą współpracy, także w życiu codziennym przez co stają się bardziej atrakcyjne" – uzasadniało przyznanie nagrody jury w składzie: prof. Jagoda Cieszyńska, dr Joanna Olszewska-Gniadek, dr Renata Pater, Marzena Paszkot, Agnieszka Karp-Szymańska oraz Zofia Jurczak. Była to już 6. edycja konkursu organizowanego przez portal Czas Dzieci w którym uczestniczą najważniejsze instytucje zajmujące się edukacją młodego pokolenia.

http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,sloneczniki-2016-muzeum-armii-krajowej-docenione-przez-czasdzieci,767.html

Letnie i zimowe półkolonie „Na historycznym szlAKu” oraz „AKtywne ferie” również zyskały uznanie rodziców, o czym świadczy fakt, że na poszczególne turnusy brakowało miejsca. Oprócz edukacji dzieci i młodzieży Muzeum AK w 2016 roku zorganizowało prawie 50 różnego rodzaju wydarzeń dla osób zainteresowanych historią. Były to spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, wykłady otwarte, spotkania ze świadkami historii czy prezentacje książek. W maju odbył się również I Małopolski Turniej Szachowy im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, a także ogłosiliśmy wyniki konkursu historycznego „Zwycięski orle nasz leć”.

W 2016 roku w muzealnych murach zobaczyć można było trzynaście wystaw czasowych. Cztery z nich przygotowane były w całości przez zespół Muzeum AK: „Z głową bez karabinu” o powojennych dokonaniach żołnierzy AK, „Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989”, wystawa mundurów filmowych oraz sztandarów po renowacji.

Pomimo przeprowadzanego procesu konserwacji, podczas którego fragmenty ekspozycji nie były dostępne dla zwiedzających, frekwencja w 2016 roku zbliżona jest do ubiegłorocznej. W siedzibie Muzeum AK gościło prawie 44 tys. osób wobec 47 tys. w 2015. Tę liczbę powiększa jeszcze ponad 40 tys. osób, które oglądały wystawy przygotowane przez Muzeum poza jego siedzibą.

Zwiedzam, doświadczam, poznaję

Na początku 2016 roku Muzeum AK zaprezentowało nową linię graficzną plakatów oraz materiałów edukacyjnych wraz z wspierającą działania marketingowe marką „Muzeum AKtywne”:

http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,muzeum-ak-w-nowych-barwach,710.html

W oparciu o tę kreację oraz grafikę wykorzystującą archiwalną fotografię ze zbiorów, Muzeum AK przeprowadziło kilka kampanii reklamowych, m.in. w środkach komunikacji miejskiej. W listopadzie plakaty pojawiły się w 46 lokalizacjach na przystankach MPK w Krakowie. Również na gadżetach – opaskach, przypinkach, naklejkach i odblaskach – znalazły się przetworzone graficznie symbole związane z Armią Krajową i II RP.

Do czasów II RP odwołuje się również najnowsze wydawnictwo Biblioteki Muzeum Armii Krajowej. Książka „Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej” zawiera 49 biogramów najwybitniejszych uczestników dwóch konspiracji niepodległościowych – z okresu I i II wojny światowej oraz około 140 archiwalnych fotografii. Opracowanie miało premierę we wrześniu:

http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,krwiobus-i-promocja-ksiazki-o-legionistach-juz-w-niedziele,777.html

Dwa miesiące później zaprezentowaliśmy najnowsze wydanie kalendarza. Tym razem zdjęcia wykonał znany krakowski fotograf – Paweł Krzan. Przedstawiają one miejsca związane z działalnością krakowskiego podziemia. To pierwsza zapowiedź przyszłorocznych obchodów związanych z 75. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową:

http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,kolejna-odslona-kalendarza-muzeum-ak,798.html

Pod koniec roku zakończyliśmy również projekt związany z modernizacją zabezpieczeń elektronicznych i mechanicznych. Dzięki dotacji z budżetów Województwa Małopolskiego oraz Miasta Krakowa wykonane zostały prace o wartości ponad 280 tys. zł. Przedstawiciele Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów ocenili, że Muzeum AK zapewnia stałą, profesjonalną ochronę konserwatorską, a dzięki przeprowadzonym pracom spełnia standardy w zakresie zabezpieczeń budowlano-mechanicznych, elektronicznych oraz kontroli dostępu.

http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,muzeum-po-modernizacji-zabezpieczen,812.html

Co dalej?

2017 rok będzie stał przede wszystkim pod znakiem 75. rocznicy przemianowania ZWZ w Armię Krajową. Większość działań wystawienniczych, edukacyjnych oraz promocyjnych skupionych będzie na przedstawieniu dorobku Polskiego Państwa Podziemnego. 21 kwietnia - w rocznicę bitwy o Bolonię - otworzymy wystawę „Z ziemi polskiej do włoskiej. II Korpus Polski i Armia Krajowa”, którą poprzedzi zapowiedź „Artysta Szlaku Nadziei” – kolekcja wojenna Stanisława Westwalewicza, otwarta 14 lutego. W zakresie dalszego zabezpieczania eksponatów Muzeum AK planuje konserwację archiwaliów, zaś motorem oferty edukacyjnej mają być warsztaty z grą wielkoformatową „W okupowanym Krakowie”, oferowane w ramach programu „Bon Kultury”. Już teraz zapraszamy do śledzenia strony internetowej Muzeum AK oraz zachęcamy do zapisania się do newslettera: http://www.muzeum-ak.pl/mailing/index.php

Piotr Koziarz

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila