start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
04.10.2017
Uroczystość pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu

17 września 2017 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu odbyła się uroczystość w 78. rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka. W uroczystościach brali udział kombatanci, sybiracy, reprezentacje władz m. Krakowa oraz liczne reprezentacje środowisk niepodległościowych w tym Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość” Obszaru Południowego w Krakowie. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ,,Nila” reprezentowała pani dyrektor Joanna Mrowiec, obecni byli również przedstawiciele NSZZ Solidarność Małopolska z pocztem sztandarowym. Przybyła też młodzież szkolna i liczne poczty sztandarowe.

Przy Pomniku wartę honorową wystawiło Wojsko Polskie. Pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu złożono kwiaty i zapalono znicze. Modlitwę okolicznościową wygłosił kapelan Środowisk Niepodległościowych kapucyn o. Jerzy Pająk:

„Boże miłosierdzia i przebaczenia! Nasza ludzka, religijna, rodzinna i narodowa więź z Tobą i między nami, gromadzi nam dzisiaj w 78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę 1939 r. i w Dniu Sybiraka przy symbolicznej mogile, poświęconej pamięci ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, aby wspomnieć i modlić się za tych, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami, że stanowili przeszkodę dla Niemiec i Rosji w spełnieniu roszczeniowych planów wobec naszych granic i dóbr narodowych.

Ty Panie wiesz, że spośród wszystkich wojen jakie przetoczyły się przez nasze ziemie - II wojna światowa była najbardziej barbarzyńska tak pod względem ludnościowym jak i materialnym. Polska była najbardziej poszkodowanym krajem na świecie (w przeliczeniu na jednego mieszkańca). Nic dziwnego, że w każdym zakątku Polski można znaleźć jej ślady.

Panie historii! My wiemy, że te ogromne nieszczęścia jakie dotknęły nasz naród i wiele innych narodów świata miały początek nie 17 września, nawet nie 1 września 1939 roku, ale 23 sierpnia 1939 roku w tzw. przymierzu Ribbentrop-Mołotow. To wtedy Polska została podzielona pomiędzy obu zaborców. To wtedy zostały wytyczone granice, w których przywłaszczono sobie prawo do eksterminacji narodu polskiego i rabunkowej na nich gospodarki. Stąd mamy na Wschodzie wielkie deportacje Polaków na Sybir, gułagi, rzeź wołyńską, Katyń i inne ludobójstwa. Na Zachodzie zaś niemieckie obozy koncentracyjne, holokaust, masowe rozstrzeliwania, wywózki do Niemiec i straszliwy terror. Wszystkie te szatańskie pomysły pochłonęły 6 milionów Polaków.

Boże pokoju! Modląc się pod symboliczną mogiłą wszystkich ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu, jakże chcielibyśmy, by takie słowa jak wojna, agresja, inwazja, zaczepność pozostały już na zawsze słowami symbolicznymi, by nigdy nie stały się rzeczywistością.

Miłosierny Boże, spraw, aby wszyscy, którzy zginęli z ręki totalitaryzmu niemieckiego i sowieckiego znaleźli u Ciebie wieczne odpocznienie.

Maryjo, Matko naszego Pana Jezusa Chrystusa i Królowo naszego Narodu prowadź nas ku jedności z Bogiem i między nami.

Niech nigdy nie zrezygnujemy z wartości Bóg-Honor-Ojczyzna, Krzyż, wiara, Ewangelia i miłość.

Wieczny odpoczynek racz zmarłym dać, Panie”.

W tym samym dniu  w intencji obrońców Ojczyzny i zesłańców na Sybir zostały odprawione  Msze św.  w kościele oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej, której przewodniczył o. Jerzy Pająk i w katedrze na Wawelu, której przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski. Po przemarszu ze wzgórza wawelskiego, przed Krzyż Katyński na plac. ks. Adama Studzińskiego, odbyła się tam uroczystość patriotyczna połączona ze składaniem kwiatów i zapalaniem świateł pamięci. W uroczystościach brał udział poczet sztandarowy Wojska Polskiego i kompania honorowa Wojska Polskiego oddając salwy honorowe.

Tekst i zdjęcie: Małgorzata i Jacek Janiec

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila