start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
11.05.2017
Uroczystości 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK

23 kwietnia 2017 roku w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej Polski przy ul. Łokietka w Krakowie, odbyła się uroczysta msza święta za poległych i zmarłych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz jej dowódcy gen. Wojciecha Kiwerskiego ps. "Oliwa", poległego 18 kwietnia 1944 roku.

Mszę świętą odprawił kapelan Środowisk Kresowych ks. prałat Jan Dziasek. W uroczystościach uczestniczyli żołnierze 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK na czele z Honorowym Prezesem Janem Lityńskim.

Prezes Środowisk, płk. Włodzimierz Brodecki, w mundurze pełnił honory asysty przy ołtarzu.

Po mszy świętej procesja z przybyłymi przeszła do Panteonu Żołnierzy Armii Krajowej Kresów Wschodnich, gdzie przed tablicami pamiątkowymi odmówiono modlitwy za zmarłych oraz oddano hołd poległemu dowódcy gen. Wojciechowi Kiwerskiemu i jego żołnierzom. Wspomnienie o powstaniu 27 Dywizji Piechoty AK przedstawili zebranym świadkowie tych wydarzeń, żołnierze AK.

Po uroczystościach na terenie parafii odbyło się  koleżeńskie spotkanie wypełnione wspomnieniami i patriotycznymi pieśniami. W uroczystościach brali udział: przedstawiciel Środowiska AK Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich w Krakowie Jacek Janiec i Prezes Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" Obszaru Południowego w Krakowie pani Małgorzata Janiec.

Wszystkim obecnym na spotkaniu przekazano bezpłatnie, w imieniu Małopolskiego Centrum Edukacji "MEC", Śpiewnik Pieśni Żołnierzy Wyklętych, który okazał się bardzo pomocny w śpiewaniu.

Parafii dziękujemy za gościnę w imieniu wszystkich przybyłych.

Tekst i fot. Jacek Janiec

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Co wspaniala uroczystosc i atmosfera. Czesc i Chwala Bohaterom. 2017-05-15 16:03:58
~ PoloniaArizona
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila