start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
08.08.2017
Uroczystości w Koszycach

23 lipca 2017 r. w Koszycach w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Marii Magdaleny została odprawiona Msza św. w 73. rocznicę Akcji Burza i powstania Rzeczypospolitej Partyzanckiej.

Mszy św. za poległych i zmarłych uczestników walk żołnierzy Armii Krajowej z Niemcami na terenie Rzeczypospolitej Partyzanckiej przewodniczył ksiądz proboszcz Jarosław Stanoch. W wygłoszonym kazaniu wspomniał o bohaterstwie żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z niemieckim okupantem pełni nadziei na odzyskanie niepodległości Polski. W Mszy św. wzięli udział: poczet sztandarowy Koła Inspektoratu „Maria” AK Koszyce pod dowództwem prezesa Koła por. Alfreda Sambora ps. „Sokół” , prezes Koła AK w Kazimierzy Wielkiej pan Józef Belski, delegacja Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Obszaru Południowego w Krakowie z prezesem Zarządu Małgorzatą Janiec na czele oraz mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej.

Po uroczystości w kościele poczet sztandarowy oddał salut przed pomnikiem ku czci żołnierzy AK, złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Następnie udano się do miejscowości Rachwałowice, gdzie w posiadłościach państwa Gawrońskich (zaprzysiężonych żołnierzy AK) ukrywał się lotnik RAF sgt. Ronald Pither. Natomiast na cmentarzu w Książnicach Wielkich zapalono znicze na grobach żołnierzy AK poległych w walce z Niemcami oraz zamordowanych przez bandę rabunkową PPR-u. Delegacja Zrzeszenia „WiN” odwiedziła tereny walk AK w Jaksicach, Hebdowie i Nowym Brzesku.

Por Alfred Sambor ps. „Sokół” - Prezes Koła AK Koszyce i członek Zrzeszenia „WiN” OP to Żołnierz Niezłomny, odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w 2016 roku Krzyżem Niepodległości.
 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata i Jacek Janiec

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila