start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
02.02.2018
VIII Spotkanie Candie

13 stycznia 2018 w Klubie Kultury Kliny odbyło się VIII Spotkanie „Candie” upamiętniające awaryjne lądowanie amerykańskiego bombowca B 17 o imieniu własnym „Candie” jakie miało miejsce na przedpolu fortu Borek 52 w dniu 26 grudnia 1944r.

Ta  „Latająca Forteca” uczestniczyła w nalocie bombowym na zakłady chemiczne w Blachowni Śląskiej, dostarczające Niemcom syntetyczne paliwo. Załoga była zmuszona lądować awaryjnie i trafiła do niemieckiej niewoli. Precyzyjne amerykańskie bombardowania niemieckich zakładów produkujących syntetyczne paliwo były możliwe dzięki skutecznej akcji Wywiadu Armii Krajowej prowadzonej pod kryptonimem „Synteza”.

Dzięki sprawności wywiadu AK do dziś zachowały się trzy zdjęcia tego samolotu wykonane przez Irenę Halicką łączniczkę AK i Krzysztofa Trzebnickiego. W gablocie poświęconej lotniczemu wsparciu dla AK można oglądać windę do bomb ofiarowaną do naszego Muzeum przez Pana Tomasza Duśko po jednym ze spotkań w 2013. Jest to jedyna część tego samolotu zachowana do dziś.

Relacje świadków: http://www.muzeum-ak.pl/relacje/index.php

Załoga samolotu została aresztowana i przewieziona na lotnisko Rakowice. Akcja uwolnienia lotników przez AK okazała się niewykonalna ponieważ zostali oni wcześnie wywiezieni do obozu.

Specjalną atrakcją spotkania był pokaz archiwaliów dokumentujących tworzenie w 1917r. Armii Polskiej w USA w tym autografów Ignacego Jana Paderewskiego i gen. Józefa Hallera, pochodzących ze zbiorów Pierwszego Polskiego Muzeum „Hels Angel” prowadzonego w Wadowicach przez Pana Zygmunta Krausa.

Tegoroczny wieczór uświetnił koncert Leszka Wójtowicza, znakomitego artystę Piwnicy pod Baranami:
https://www.youtube.com/watch?v=nID1On1IJEc

Jest to ostatnia część „Zimowego Triduum Lotniczego” - cyklu spotkań w Ochotnicy Górnej, Szczawie i na osiedlu Kliny w Krakowie, którego organizatorem jest nasz pracownik Robert Springwald.

Więcej informacji: http://www.muzeum-ak.pl/aktualnosci,szczawa-rekonstrukcja-zrzutu-dla-ak,906.html

Tekst, foto: Robert Springwald

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila