start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
14.03.2017
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przed b. siedzibą UB

Podobnie jak w latach ubiegłych, 1 marca odbyła się symboliczna uroczystość, zorganizowana przez Zarząd Obszaru Południowego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w Krakowie, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy cokole planowanego pomnika „Tym co stawiali opór komunizmowi” na krakowskim Placu Inwalidów, który mimo upływu lat jeszcze nie powstał.

W tym roku kilkudziesięcioosobowa grupa złożona z Krakowian, kombatantów i kibiców (ponad podziałami), przedstawiciela Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którym bliska jest idea upamiętnienia walczących z totalitarnym systemem komunistycznym, odmówiła modlitwę prowadzoną przez o. Jerzego Pająka i wysłuchała po raz kolejny "Aktu Erekcyjnego" budowy pomnika odczytanego przez p. Małgorzatę Janiec, Prezes Zrzeszenia WiN Obszaru Południowego oraz listu skierowanego przez Prezydenta RP p. A. Dudy - Patrona uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Następnie głos zabrał jeden z żyjących jeszcze członków komitetu budowy pomnika, zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa p. Adam Macedoński, który w poruszających wspomnieniach przypomniał wszystkim, dlaczego tutaj właśnie powinien stanąć monument. W młodości był bowiem więźniem stalinowskim torturowanym w siedzibie UB przy pl. Inwalidów. Po krótkim przypomnieniu okoliczności ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez działacza opozycji antykomunistycznej KPN p. Krzysztofa Bzdyla, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze, a następnie przeszli pod tablicę upamiętniającą ofiary prześladowań komunistycznych w dawnym budynku Urzędu Bezpieczeństwa.

Tekst i zdjęcia: Paweł Porębski

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Czesc i Chwala!!! Tym Bohaterom ktorzy zgineli z reki komunistow i oby Pamiec o nich nigdy nie zaginela. 2017-03-17 04:22:52
~ Polonia_Arizona
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila