start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
27.04.2017
Wizyta członka portugalskiej Rodziny Królewskiej w naszym Muzeum

Na zaproszenie Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie i Asociación Pro Tradición y Cultura Europea APTCE przy współpracy z  Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie i Muzeum Armii Krajowej w dniach 17 – 21 kwietnia przebywał w Krakowie i Oświęcimiu Jego Wysokość Dom Filipe Folque de Bragança e Bourbon de Mendoça, członek portugalskiej Rodziny Królewskiej i jego kanclerz Alferdo Corte Real.

Głównym punktem pobytu gości była uroczystość posadzenia w parku „Zasole” w Oświęcimiu“ Dębu Pokoju” wyhodowanego z żołędzi „Dębu Basków” z Guerniki. Wydarzeniu temu w dniu 20.04.2017 r towarzyszyła 250 osobowa delegacja młodzieży baskijskiej oraz przedstawiciele Rządu i Parlamentu Kraju Basków.

Wieczorem 18 kwietnia 2017 w kaplicy bł. Bronisławy odbyła się podniosła uroczystość uhonorowania Rycerskim Krzyżem św. Sebastiana sześciu krakowian szczególnie zasłużonych w walce o niepodległość Polski i propagowanie „Umiłowania Ojczyzny”.

Byli nimi:

- mjr Ryszard Brodowski - Prezes Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK,               
- Włodzimierz Wowa Brodecki – prezes Środowiska Żołnierzy 27 Dywizji Piechoty AK,                   
- prof. mjr Wojciech Narębski – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie,
- prof. Mieczysław Rokosz – Przewodniczący Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie,
- Adam Rąpalski – pierwszy dyrektor Muzeum Armii Krajowej,
- Harcmistrz Władysław Zawiślak - żołnierz Szarych Szeregów.

W 2015 r. jako pierwsi Polacy, Order św Sebastiana otrzymali: kpt Tomasz Otrębski i Robert Springwald z Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Tym razem JW. Dom Filipe wyróżnił ich Brązowymi Medalami Orderu św. Sebastiana.

Nasi Gości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary hitlerowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu pod ścianą więzienia przy ul. Montelupich i zwiedzili Muzeum Armii Krajowej, które wcześniej wsparło organizacyjne przygotowania do wizyty i pobytu iberyjskiej delegacji w Polsce.

Ostatnim akordem pobytu delegacji hiszpańskiej młodzieży była konferencja, która odbyła się w auli ks. Grzegorza Piramowicza w Akademii Ignatianum w Krakowie. Zebrani wysłuchali wykładu mjr Tomasza Wacławka pt. „Do Niepodległości mimo więziennych krat i kazamatów” oraz wystąpienia druha Władysława Zawiślaka.

Stowarzyszenie APTCE kierowane przez Don Alvaro Enrique de Villamor y Soraluce, we współpracy z Fundacją im Tadeusza Kościuszki w Krakowie, prowadzi działalność edukacyjną i wychowawczą wśród uczniów hiszpańskich szkół średnich. Jednym z zakładanych celów jest propagowanie wierności tradycji i wartościom będącym fundamentem współczesnej Europy oraz przekazanie jak wiele zła uczyniły ludzkości totalitaryzmy XX w. Co roku za sprawą APTCE do Krakowa przyjeżdża ok 400 młodych Hiszpanów w kilku grupach.

Tekst i fot. Robert Springwald

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila