start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
02.02.2018
Wystawa i żywe obrazy w hołdzie Powstańcom Styczniowym

Gra o Niepodległość - wystaw w Uniwersytecie Pedagogicznym

22 stycznia 2018 w 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbył się wernisaż wystawy pt: „Gra o niepodległość 1863 – 1867”.

Na wystawie znajdują się pamiątki symbolizujące okres manifestacji patriotycznych i żałoby narodowej m.in: broń (szable, strzelby, rewolwery, pistolety) i akcesoria wojenne (kosy, lunety mosiężne, kompasy polowe, moździerze etc.) oraz dokumenty władz powstańczych, odznaki i medale okolicznościowe.

Na ekspozycje składają się dziewiętnastowieczna broń i pamiątki z Powstania pochodzące ze zbiorów Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Jest to ostania szansa na obejrzenie tych zbiorów w Krakowie, ponieważ po wystawie zostaną przekazane do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Słowo wstępne na wernisażu nawiązujące do znaczenia jakie miało Powstanie Styczniowe dla przyszłych pokoleń i walki o odzyskanie niepodległości Polski wygłosił nasz pracownik Robert Springwald, poświęcając szczególną uwagę organizacji konspiracyjnych struktur w okresie Powstania i wypracowanym wtedy wzorom wykorzystanym w konspiracji w czasie II wojny światowej.

Wystawę można będzie oglądać do 23 marca 2018.

"Żywe obrazy” - Artura Grottgera

Dla uczczenia 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Liceum Ogólnokształcącym nr IV im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie uczniowie przygotowali inscenizację „żywych obrazów” na podstawie cyklu Artura Grottgera pt: „Polonia”. Jest to kontynuacja prowadzonego w tej szkole od dawna programu „Od Naczelnika do Naczelnika”.

Wspomnienia o Powstaniu Styczniowym wzbogacone zostały wykładem na temat ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta, wygłoszonym przez dra hab. Tomasza Kargola reprezentującego Polskie Towarzystwo Historyczne i Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W przygotowaniu i przeprowadzaniu imprezy uczestniczył nasz pracownik Robert Springwald.
 

Tekst, foto: Robert Springwald

wstecz
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila