Gra o Niepodległość - wystaw w Uniwersytecie Pedagogicznym
22 stycznia 2018 w 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie odbył się wernisaż wystawy pt: „Gra o niepodległość 1863 – 1867”.
Na wystawie znajdują się pamiątki symbolizujące okres manifestacji patriotycznych i żałoby narodowej m.in: broń (szable, strzelby, rewolwery, pistolety) i akcesoria wojenne (kosy, lunety mosiężne, kompasy polowe, moździerze etc.) oraz dokumenty władz powstańczych, odznaki i medale okolicznościowe.
Na ekspozycje składają się dziewiętnastowieczna broń i pamiątki z Powstania pochodzące ze zbiorów Fundacji im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Jest to ostania szansa na obejrzenie tych zbiorów w Krakowie, ponieważ po wystawie zostaną przekazane do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Słowo wstępne na wernisażu nawiązujące do znaczenia jakie miało Powstanie Styczniowe dla przyszłych pokoleń i walki o odzyskanie niepodległości Polski wygłosił nasz pracownik Robert Springwald, poświęcając szczególną uwagę organizacji konspiracyjnych struktur w okresie Powstania i wypracowanym wtedy wzorom wykorzystanym w konspiracji w czasie II wojny światowej.
Wystawę można będzie oglądać do 23 marca 2018.

"Żywe obrazy” - Artura Grottgera
Dla uczczenia 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Liceum Ogólnokształcącym nr IV im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie uczniowie przygotowali inscenizację „żywych obrazów” na podstawie cyklu Artura Grottgera pt: „Polonia”. Jest to kontynuacja prowadzonego w tej szkole od dawna programu „Od Naczelnika do Naczelnika”.
Wspomnienia o Powstaniu Styczniowym wzbogacone zostały wykładem na temat ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta, wygłoszonym przez dra hab. Tomasza Kargola reprezentującego Polskie Towarzystwo Historyczne i Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W przygotowaniu i przeprowadzaniu imprezy uczestniczył nasz pracownik Robert Springwald.



Tekst, foto: Robert Springwald
|