start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
25.01.2017
Wystawa prac Artura Szyka pozostanie w Muzeum AK

Eleonora Roosevelt, żona prezydenta USA, nazwała go „jednoosobową armią walczącą pędzlem i piórem”. Grafiki Artura Szyka prezentowane były w Muzeum AK od 4 września 2016 r. Podczas finisażu 24 stycznia 2017 profesor Aleksander Skotnicki przekazał wystawę do dyspozycji Muzeum. Możliwe więc, że prace wybitnego rysownika pojawią się jeszcze w murach przy ul. Wita Stwosza.

Podczas finisażu wystawy „Artur Szyk – pędzlem i ołówkiem przeciwko faszyzmowi” profesor Aleksander Skotnicki przywołał postać autora, przedstawiał ukryty w obrazach sens, wyjaśniał podteksty. To była fascynująca opowieść o wyjątkowym człowieku i trudnych czasach. Artur Szyk - skromny Żyd polskiego pochodzenia – opowiadał profesor - publikował w najważniejszych amerykańskich gazetach, a jego rysunek znalazł się m.in. na okładce Time’a. Profesor podkreślał, że szeroko pojęty szacunek wobec sąsiadów, którego życzyłby sobie Szyk, jest receptą na szczęśliwe życie. Prof. Aleksander Skotnicki, wybitny hematolog, znany jest ze swoich działań zmierzających do upamiętniania roli żydowskich współobywateli, którzy walcząc o niepodległość, zaznaczyli się w historii Krakowa oraz Polski. Popularyzacja prac Artura Szyka wpisuje się w pozazawodową działalność profesora, który w obecności dyrektora Marka Lasoty, przekazał prezentowaną wystawę do dyspozycji Muzeum Armii Krajowej.

Artur Szyk

16 czerwca 1894 r. urodził się w Łodzi jako syn Salomona Szyka oraz Eugenii z Rogackich. W 1920 r., podczas wojny polsko-bolszewickiej, jako ochotnik brał udział w walkach, odznaczając się bohaterstwem i ofiarnością, za które otrzymał stopień oficerski. Został mianowany Kierownikiem Artystycznym Wydziału Propagandy Armii Polskiej w Łodzi. W okresie międzywojennym przygotowywał karykatury dla łódzkiej gazety „Republika”, ilustracje do „Statutu Kaliskiego” – zbioru przywilejów dla Żydów z 1264 r., wystawiał prace w Paryżu, gdzie przeniósł się w 1924 roku. W styczniu 1940 roku Szyk zorganizował pierwszą wystawę rysunków antynazistowskich w Royal Society of Art w Londynie, a w lipcu tego samego roku na polecenie polsko-brytyjskie wyjechał z pracami w tourne po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Szyk publikował rysunkowe komentarze polityczne w wielu czasopismach. W lipcu 1941 r. ukazał się „The New Order” („Nowy porządek”) - jeden z pierwszych opublikowanych w Ameryce zbiorów karykatur antyfaszystowskich. Zmarł 13 września 1951 r. w wieku 57 lat.

Wystawa „Artur Szyk – pędzlem i ołówkiem przeciwko faszyzmowi” przygotowana została we współpracy ze Stradomskim Centrum Dialogu.Tekst, foto: Piotr Koziarz

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Rozmowy z prof Skotnickim , wybór prac i przygotowanie wystawy prowadziła mgr ANNA JĘDRZEJCZYK 2017-01-27 10:35:28
~ Roman Heil
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila