start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
02.12.2016
Wystawa "Siostra Izabela Łuszczkiewicz - szarytka w służbie AK"

Izabela Zofia Łuszczkiewicz (1898-1957) była córką krakowskiego adwokata, studentką Wydziału Filozoficznego UJ, szarytką, pielęgniarką, a także żołnierzem Armii Krajowej i więźniem PRL. Związana ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego, prowadziła nasłuch radiowy, przejmowała zrzuty alianckie z medykamentami, a następnie przekazywała je oddziałom partyzanckim. Przygotowywała także prasę konspiracyjną i rozpowszechniała ją wśród okolicznej ludności Kalwarii Zebrzydowskiej. Aresztowana przez UB, została oskarżona o działalność antypaństwową, skazana na karę śmierci przeszła przez najcięższe więzienia komunistyczne. W wyniku amnestii i ze względu na bardzo zły stan zdrowia, w 1956 r. została zwolniona. Zmarła w 1957 r.

We wtorek 29 listopada wykładem Siostry Beaty, która opowiedziała o życiu i losach s. Izabeli Łuszczkiewicz otworzyliśmy wystawę, która obejmuje plansze oraz eksponaty związane z działalnością bohaterki. Wykład przyciągnął wielu zainteresowanych i stanowił cenną lekcję historii w najciekawszym wydaniu przede wszystkim dla najmłodszych uczestników wernisażu.

Wystawa przygotowana przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo będzie prezentowana na pierwszym piętrze Muzeum AK do końca marca.

Fotografie z wernisażu:

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Prosimy o wiecej takich wystaw aby pamiec o naszych bohaterach nie umarla. 2016-12-28 02:13:01
~ Gosia M
Czesc Jej Pamieci!!! Tacy ludzie powinni byc narodowymi bohaterami. Nigdy nie mozemy zapomniec co komunisci robili z opozycja. NIGDY!!! 2016-12-03 20:17:15
~ Polonia Arizona
Wspaniała postać bohaterskiej zakonnicy jest godna najwyższego uznania. Dziękujemy Muzeum AK za zorganizowanie o tej postaci wystawy. 2016-12-03 11:08:42
~ WiN OP Kraków
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila