start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA  >  SZCZEGÓŁY
07.11.2017
Zmarł mjr Mieczysław Brodniewski ps. "Prąd"

5 listopada 2017 r. na wieczną wartę odszedł mjr w st. spocz. Mieczysław Kazimierz Brodniewski  ps. „Prąd” ur. 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie, s. Eugeniusza i Mari  z d. Góralskiej.

Pogrzeb poprzedzony Mszą Św. odbędzie się na Cmentarzu Batowickim (kaplica przy ul. Powstańców) 14 listopada 2017 r. (wtorek) o godz.13.00, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego (trumna) na miejsce wiecznego spoczynku w kwaterze żołnierzy AK.

Zmarły w latach 1936-1939 był członkiem Przysposobienia Wojskowego „Strzelec”, w czasie kampanii wrześniowej służył w jednostce pomocniczej przy ochronie mostów, schronów oraz w obsłudze łączności. Jego ojciec pracował w „Ubezpieczalni” - tajnej wytwórni broni. W obawie przed aresztowaniem przez Niemców obaj musieli uciekać z Krakowa. W 1942 roku został zaprzysiężony w AK w Obwodzie „Dębica” w II plut. Józefa Figla ps. „Żbik” na placówce Brzeziny krypt. „Bomba” – 5 Pułk Strzelców Konnych Armii Krajowej; brał czynny udział w akcji „Burza”, uczestniczył w rozbiciu niemieckich taborów w Wielopolu. Od 4 sierpnia 1944 r. brał udział w walkach frontowych prowadzonych we współudziale z Armią Czerwoną przez jego kompanię. Był strzelcem wyborowym oraz przydzielony został jako sanitariusz do udzielania pomocy medycznej rannym żołnierzom. Sam został ranny pod Brzezinami w czasie ataku czołgów niemieckich – został wtedy inwalidą wojennym. Po zakończeniu akcji „Burza”, zagrożony aresztowaniem, zakopał broń i wyjechał do Krakowa. W mieszkaniu rodziców dowiedział się o aresztowaniach b. żołnierzy AK, wówczas podjął decyzję  o wyjeździe do Katowic. Tam wszedł w struktury NIE oraz WiN, w jego mieszkaniu drukowano pismo pt. „Strażnica Kresowa” w związku z czym został aresztowany w 1946 r. (więzienie Karno-Śledcze WUBP we Wrocławiu). W procesie sądowym oskarżony z art. 86 § 2, 102 KK, za co groziła kara śmierci, przeszedł okrutne śledztwo, w którym m.in. wybito mu zęby, z więzienia wyszedł  na mocy amnestii w  1947 r. Po odzyskaniu wolności studiował w Szczecinie, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomii.

Mieczysław Brodniewski pomagał m.in. w tworzeniu wystawy „Nasza Droga do Niepodległości” w 1990 r.  i tworzeniu Muzeum Historii AK. Angażował się także w organizowanie kolonii dla dzieci z polskich rodzin z Litwy, Białorusi, Ukrainy. Od 1990 r zastępca prezesa Oddziału Krakowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Przewodniczący Komisji Awansów i Odznaczeń, członek Komisji Rewizyjnej. Od 2012 r., członek Komisji Awansów i Odznaczeń ZiW RP Okręgu Kraków. W  2013 współorganizował Niezależny Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - został wybrany jego wiceprezesem i członkiem Zarządu. Był członkiem Zarządu Fundacji Muzeum Historii Armii Krajowej w Krakowie, a od 2014 r., członkiem Sądu Koleżeńskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Uczestniczył w niezliczonych uroczystościach patriotycznych. Zachęcał młodzież do uczestnictwa w wydarzeniach upamiętniających bohaterów. Często brał udział w prelekcjach dla dzieci, młodzieży i studentów. Pomimo podeszłego wieku działał bardzo aktywnie, aby upamiętnić i przekazać następnym pokoleniom historię Polski i żołnierzy Niezłomnych zwalczanych przez dziesięciolecia. Uczestniczył w licznych spotkaniach z dziećmi i młodzieżą m.in. w Niepołomicach i Krakowie (w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II, Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach, Bibliotece Publicznej w Niepołomicach, V LO Kraków), a także w spotkaniach i uroczystościach w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.   

Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Pro Memoria, Medalem Pro Patria, Odznaką Akcji „Burza”, Patentem i Odznaką „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”, odznaką Honoris Gratia (przez Prezydenta Miasta Krakowa).

Tekst: Małgorzata Koszarek

_______________________

14 listopada 2017 roku pożegnaliśmy mjr. „Prąda”.

Pogrzeb poprzedzony Mszą św. odbył się na Cmentarzu Batowickim. Zmarły spoczął w kwaterze żołnierzy AK.  Ostatnie pożegnanie zgromadziło oprócz rodziny i członków NŚZŻAK Zarząd Główny w Krakowie, a także dużo młodzieży ze szkół, w których prelekcje wygłaszał mjr Mieczysław Brodniewski. Pogrzeb miał oprawę wojskową, stanowiła go warta honorowa, poczet sztandarowy, żołnierze trzymający poduszki z odznaczeniami, werblista i sygnalista, a trumna chowana była przy salwie honorowej. Słowa pożegnania w imieniu żołnierzy AK jako pierwszy wygłosił kolega z 5 psk AK Dębica i jednocześnie Przewodniczący ZG NŚZŻAK mjr Jerzy Krusenstern, po nim głos zabrał Artur Rosner, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego – organizator spotkań młodzieży szkół krakowskich i niepołomickich ze świadkami historii.

W ostatnim pożegnaniu nie zabrakło również delegacji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Tekst: Małgorzata Koszarek, foto: Alicja Rostocka, Małgorzata Koszarek

 

wstecz
PAŃSTWA KOMENTARZE
Wieczysta Chwała Naszemu Przyjacielowi ! 2018-01-08 21:10:28
~ WiN OP Kraków
PROSZĘ DODAĆ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
Kod antyspamowy
               Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila