start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
ARMIA KRAJOWA  >  KALENDARIUM  >  SZCZEGÓŁY
1944-03-15
Ogłoszenie Deklaracji Rady Jedności Narodowej

"O co walczy naród polski" to tytuł Deklaracja Rady Jedności Narodowej z 15.03.1944 r., parlamentu Polskiego Państwa Podziemnego.

Ten dokument programowy przewidywał odbudowę Rzeczypospolitej jako państwo demokracji parlamentarnej z silnym rządem, ze zdecentralizowaną administracją i apolityczną armią.

Polityka zagraniczna wg. deklaracji powinna opierać się na sojuszu z Wlk. Brytanią, USA, Francją i Turcją, natomiast dobrosąsiedzkie stosunki ze Związkiem Sowieckim powinny być ułożone po uznaniu przedwojennych granic RP  przez Sowietów. Deklaracja w kwestii granic wychodziła też krok dalej domagając się włączenia całych Prus Wschodnich. przesunięcia granicy polsko-niemieckiej na zachód, a także granicy polsko-czeskiej zgodnie z układem z 05.11.1918 r.
Program gwarantował mniejszościom narodowym udział w życiu politycznym i niezależność kulturową oraz kład nacisk na zaktywizowanie polityki społecznej i odbudowę szkolnictwa. Proponowano przeprowadzenie reformy rolnej oraz pomoc państwową przy budowaniu zakładów przemysłowych, handlowych i rzemieślniczych a tym samym awans społeczno-ekonomiczny obywatela.

Celem deklaracji było przekazanie obywatelom jednoznacznego i jasnego planu przyszłej polityki prawowitych władz, a tym samym wzywał do jedności wśród Polaków i nie uleganiu wpływom agitacji sowieckiej.

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila