start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
14.09.2013
Uroczystości na Suchej Polanie

14 września 2013 r., na Suchej Polanie odprawiona została polowa Msza św. w intencji partyzantów AK i BCH poległych za Ojczyznę, pomordowaną ludność cywilną oraz uczestników Rajdu. Uroczyste nabożeństwo z udziałem sześciu kapłanów odprawione zostało w 69. rocznicę walk w rejonie Łysiny, która miała miejsce 12 września 1944 r., oraz krwawej pacyfikacji ludności wsi Wiśniowa i Lipnik, w ramach dwudniowego XXIII Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich Sucha Polana - Kudłacze.

W uroczystościach uczestniczyli dwaj żołnierze AK, stacjonujący na Suchej Polanie: por. Zbigniew Łodziński "Niedźwiedź" z Oddziału Partyzanckiego "Lisowczycy" oraz prezes Koła Wieliczka por. Tadeusz Piotrowski "Kłos", żołnierz Oddziału Szkoleniowego oraz Oddziałów Partyzanckich "Żółw" i "Dąb". Z Krakowa przyjechali także żołnierze AK mjr Jerzy Krusenstern "Tom", prezes Oddziału Krakowskiego oraz por. Jan Malski "Skopek", obaj z 5 psk AK.

Obecne były liczne poczty sztandarowe: kombatanckie, szkół, Ochotniczych Straży Pożarnych, kawaleria, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, jak również reprezentacja Muzeum AK w Krakowie. Szczególnie cieszy liczny udział dzieci i młodzieży.

Po Mszy św., pobrano ziemię, która zostanie złożona w powstającym pomniku Armii Krajowej w Krakowie. Następnie por. Zbigniew Łodziński podzielił się z zebranymi wspomnieniami z walk partyzanckich, odbył się Apel Poległych i złożono kwiaty.

Polana w czasie wojny była miejscem postoju oddziałów partyzanckich Armii Krajowej obwodu Myślenice "Murawa" ("Dąb", "Odwet", "Potok", "Szczerbiec", "Śmiały", "Lisowczycy", "Pościg", "Prąd", "Żółw" i Szkoleniowy). W niedzielę 3 września 1944 r., na polanie odbyła się uroczysta Msza św. polowa, odprawiona przez kapelana ks. Stanisława Główkę "Robak", w czasie której poświęcono proporzec zgrupowania AK "Kamiennik" obwodu "Murawa".

W 2002 r. na polanie uroczyście odsłonięto pomnik, w formie wielkiego głazu z tablicą pamiątkową i krzyżem, wokół którego znajduje się 10 mniejszych głazów, symbolizujących oddziały partyzanckie zgrupowania "Kamiennik". Do krzyża przytwierdzono ryngraf z Matką Boską, ufundowany po wojnie przez por. Roberta Mazura "Rymszę" jako wotum za szczęśliwe wyjście oddziału "Potok" z okrążenia w dniu 15 września 1944 r.

tekst i fot. Małgorzata Koszarek

**********

ta informacja posiada w swojej galerii zdjęć:  22  na stronach:  1
wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila