start     subskrypcja     konkursy     polecamy     pobierz     audiodeskrypcja     przetargi i oferty pracy     ochrona danych    
       
mixcloud   youtube   twitter   facebook   english version   
WYDARZENIA KOMBATANCKIE  >  SZCZEGÓŁY
26.03.2014
Unikatowe pamiątki wzbogaciły zbiory Muzeum AK

Pod koniec marca zbiory Muzeum Armii Krajowej wzbogaciły się o niezwykle cenne eksponaty.

Rodzina Państwa Korbońskich ofiarowała flagę z trumny Stefana Korbońskiego - ostatniego Delegata Rządu na Kraj oraz flagę z trumny jego małżonki - Zofii Korbońskiej.

Pamiątki te do Muzeum przekazali: Pani Anna Komorowska-Sławiec, Pan Piotr Szymczak (siostrzeniec Stefana Korbońskiego) oraz Pan Andrzej Hulewicz. Pani Anna Komorowska-Sławiec w imieniu córki kpt. Stefana Woysława, przekazała również osobiste pamiątki jej ojca, wśród których znalazły się m.in. odznaczenia, nieśmiertelniki, elementy ekwipunku żołnierskiego, fotografie i dokumenty.

Stefan Korboński (1901-1989) był działaczem ruchu ludowego. W czasie kampanii wrześniowej służył w 57 Pułku Piechoty. Wydostał się z niewoli sowieckiej i przedostał do Warszawy, gdzie założył konspiracyjną radiostację, która przekazywała informacje do Londynu. Czynnie uczestniczył w działaniach ZWZ-AK. Był m.in. szefem Kierownictwa Walki Cywilnej i członkiem Politycznego Komitetu Porozumiewawczego, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po aresztowaniu w marcu 1945 roku przez NKWD 16 przywódców Polski Podziemnej, 27 marca Stefan Korboński został Delegatem Rządu na Kraj - ostatnim przedstawicielem w Polsce Rządu RP na Uchodźstwie. Aresztowany w czerwcu 1945 roku przez NKWD został zwolniony z więzienia po utworzeniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej i zaangażował się w działalność polityczną PSL, w związku z czym zmuszony był emigrować do Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal aktywnie działał na rzecz niepodległej Polski.

Stefan Woysław w kampanii wrześniowej był oficerem 9 Batalionu Saperów, potem więźniem hitlerowskiego oflagu, a po uwolnieniu w 1945 roku dołączył do 2 Korpusu Polskiego generała Andersa.

Inicjatorem spotkania w dniu 26 marca z dyrekcją Muzeum, podczas którego doszło do przekazania pamiątek był mjr Jerzy Krusenstern ps. "Tom".

**********

Relacja ze złożenia w dniu 1 października 2012 roku trumien ze szczątkami Zofii i Stefana Korbońskich w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie >>>

**********

wstecz              Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila